Poradnik


fakturownia poradnik

Wystawianie rachunków

Łukasz Korulczyk

Łukasz Korulczyk, 2012-12-28

Co to jest rachunek?

 

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą będącym płatnikiem VAT, dokumentujesz sprzedaż wystawiając fakturę vat. Pozostali przedsiębiorcy, którzy nie są vatowcami, zobligowani są do wystawienia rachunku za sprzedaż swojego produktu lub usługi. 

 

Co zawiera rachunek?

 

Klasyczny rachunek powinien zawierać wszystkie informacje określone przez rozporządzenie Ministra Finansów i są to:

 

- dane identyfikujące sprzedającego i kupującego (adres + NIP)

- oznaczenie kolejno wystawionych rachunków numerem i datą jego wystawienia.

- określenie rodzaju, ilości, wartości sprzedanego produktu/usługi.

- określenie sumy należności, wyrażonej liczbowo i słownie.

 

Ponadto na każdym rachunku może się znaleźć:

- określenie terminu, sposobu zapłaty oraz numeru rachunku bankowego;

W tym momencie warto zaznaczyć, że obecnie już nie jest konieczne umieszczanie na rachunku takich elementów jak pieczątka, własnoręczny podpis czy oznaczenia „kopii” i „oryginału” dokumentu.

 

Jak wystawić rachunek – wzory rachunków

 

W internecie dostępne są różne wzory tego dokumentu, jednak nie zawsze ma się pewność co do aktualności dokumentu i źródła jego pochodzenia. Rozwiązaniem może tu być skorzystanie ze wzoru dokumentu rekomendowanych przez Twoje biuro księgowe lub zakupienie gotowych, wydrukowanych wzorów.

Osobom które cenią sobie wygodę i oszczędność czasu polecamy korzystanie z wystawiania rachunku i innych dokumentów księgowych online, używając aplikacji Fakturownia.pl. Pamiętaj, że przez 30 dni możesz testować narzędzie zupełnie bezpłatnie. Po tym okresie należy wybrać jeden z pięciu abonamentów, który najbardziej dopasowany jest do Twoich potrzeb.

 

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.