Fakturownia, 2014-06-09
Faktura zaliczkowa jest dokumentem potwierdzającym przekazanie kwoty zaliczki/zadatku lub przedpłaty na poczet zakupu towaru lub wykonania usługi/ dostawy. Fakturę zaliczkową wystawia się po otrzymaniu zaliczki/ zadatku lub przedpłaty od kontrahenta. Faktura zaliczkowa musi zostać wystawiona w terminie do 7 dni od otrzymania kwoty płatności lub zaliczki. Nie ma obowiązku umieszczania na takiej fakturze adnotacji „faktura zaliczkowa”.
Oprócz standardowych danych dla faktury VAT, faktura zaliczkowa powinna zawierać:
data wystawienia dokumentu
personalia, pełne nazwy oraz dane adresowe dla stron transakcji opodatkowanej VAT-em
zmieniający się kolejno numer, który jest jednoznacznie przypisany do danej faktury (podatnik może wykorzystać jedną serię oznaczeń lub większą ich ilość)
informacja o dacie przekazania całości lub części należności (wymagana tylko w przypadku, gdy ta data jest inna niż dzień wystawienia faktury)
numer identyfikacji podatkowej sprzedawcy (NIP) lub jego europejski numer identyfikacji podatkowej (VAT-UE), który znajduje zastosowanie w transakcjach wewnątrzwspólnotowych
numer identyfikujący nabywcę towarów lub usług w ramach podatku od wartości dodanej (NIP dla kontrahentów krajowych oraz VAT-UE dla zagranicznych nabywców)
kwota należności, która została otrzymana w całości lub w części
oszacowana kwota podatku od towarów i usług, która jest obliczana według wzoru: kwota podatku od towarów i usług = (kwota otrzymanej należności x stawka VAT obowiązująca dla określonego towaru lub usługi) / (100 + stawka VAT obowiązująca dla określonego towaru lub usługi)
uszczegółowione informacje na temat danej transakcji, czyli: konkretna nazwa towaru lub usługi, cena jednostkowa towaru lub usługi w ujęciu netto, wielkość złożonego zamówienia, wartość złożonego zamówienia w ujęciu netto, zastosowane stawki podatku od towarów i usłu, kwoty podatku dla poszczególnych stawek, wartość zamówienia w ujęciu bruto.
Od 1 stycznia 2013 roku nowe uregulowania zostały wdrożone na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 11 grudnia 2012 roku (Dz.U. MF 2012 poz. 1428).
Od początku 2013 roku wystawienie FVZ w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest traktowane jako istotny błąd, ponieważ brakuje przepisu szczegółowego, który by na to pozwalał.