Sandra Wiśniewska, 2023-01-03
Rada Ministrów już we wrześniu 2023 roku podjęła decyzję o przyjęciu rozporządzenia, dotyczącego wzrostu płacy minimalnej w 2023 roku. To ważna, a jednocześnie dobra informacja dla wszystkich, których pensja wynosi minimalne krajowe wynagrodzenie. Więcej zarobią nie tylko pracownicy na etatach, ale również osoby pracujące na umowie zlecenie — wzrost płacy jest w oczywisty sposób związany ze wzrostem stawki godzinowej. W tym artykule znajdziecie wszystkie niezbędne informacje dotyczące pensji minimalnej w 2023 roku. Zapraszamy!
Najniższa krajowa, a właściwie minimalne miesięczne wynagrodzenie w ramach umowy o pracę, ustala się na podstawie różnych czynników. Mają na nie wpływ składki, jakie przysługują pracownikowi oraz różne świadczenia wynikające ze stosunku pracy. Minimalne miesięczne wynagrodzenie ustala się zatem na podstawie takich wynagrodzeń osobowych, jak:
15 września 2022 roku w Dzienniku Ustaw oficjalnie pojawiło się Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz minimalnej stawki godzinowej. Oznacza to, że wraz z dniem 1 stycznia 2023:
Jest to wzrost o niemal 16% w stosunku do poprzedniej, minimalnej stawki krajowej, wynoszącej 3.010 złotych. Warto jednak podkreślić, że nie jest to kwota, którą pracownik otrzyma „na rękę”. Kwota netto to 2.709,48 i jest to wzrost o 346 złotych netto (480 zł brutto).
To również wzrost o około 16% — 3,10 złotych netto za godzinę, w porównaniu do obowiązującej w 2022 roku stawki 19,70.
Sprawdź także: Podwyżka ZUS od 2023 r. - wszystko, co musisz wiedzieć
Styczniowe zmiany to jednak nie koniec wzrostu wynagrodzenia. Kolejne podwyżki przewidziane są na drugą połowę roku — wraz z dniem 1 lipca 2023 w życie wejdzie rozporządzenia ustalające:
W stosunku do 2022 roku to dość spora podwyżka, bo o prawie 20%, porównując zaś do styczniowego wynagrodzenia to wzrost o 110 złotych brutto. W tym przypadku pracownik otrzyma „na rękę” (netto) 2.783,86 zł.
To daje nam stawkę o 3,80 złotych brutto wyższą, niż ustawowa minimalna stawka z 2022 roku.
Sprawdź także: Umowa o pracę a umowa zlecenie - poznaj różnice
Warto tutaj wspomnieć o dość istotnej kwestii: wraz ze wzrostem płacy minimalnej, wzrastają również należności pracownicze, które są od niej uzależnione. Zaliczamy do nich między innymi:
Sprawdź także: Slim VAT 3 - co się zmieni od 2023 r.? Jak będą rozliczane korekty w obcej walucie?
2023 przyniósł nie tylko nowe, minimalne wynagrodzenie, ale również wyższe kwoty wolne od potrąceń. Na ich ustalenie wpływają takie czynniki, jak:
Według szefowej resortu rodziny, znacząca podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku była konieczna, aby pomóc najuboższym warstwom społecznym w obecnym na rynku, ogromnym kryzysie ekonomicznym. Pomocną dłonią jest również obniżka podatku dochodowego PIT z 17% na 12%. Wprowadzenie w życie ustaw to swoista ochrona dla pracowników, przy jednoczesnej walce z kryzysem inflacyjnym.
Na podstawie danych statystycznych GUS wzrost wynagrodzenia dotyczy aż 3 miliona zatrudnionych w Polsce pracowników.
Sprawdź także: Kogo będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji płatności — zmiany w VAT od 2024 r.