Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

obowiązek posiadania kas i drukarek fiskalnych
Fakturownia - aktualności

Usprawnij sprzedaż za pomocą modułu do drukarek fiskalnych od Fakturowni

Katarzyna

Katarzyna, 2021-04-09

Urządzenia fiskalne stają się coraz bardziej powszechne. Dzieje się tak za sprawą przepisów, które obligują przedsiębiorców do rejestrowania sprzedaży. Z myślą o takich klientach kilka lat temu powstał Fiskator. Co to dokładnie jest? Na jakiej zasadzie działa i w jakich sytuacjach się sprawdzi? W artykule udzielamy odpowiedzi na te i inne pytania związane z tematem drukarek fiskalnych.

Urządzenia fiskalne takie jak drukarki lub kasy fiskalne stają się coraz bardziej powszechne wśród różnych typów działalności gospodarczych. Według prawa obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców dokonujących sprzedaży towarów lub usług osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz rolnikom ryczałtowym, z małymi wyjątkami wyodrębnionymi przez ustawodawcę. By sprostać wyzwaniom stawianym przez rządzących przedsiębiorcom, Fakturownia opracowała moduł integrujący drukarki fiskalne z systemem do fakturowania.

Co to jest Fiskator?

Fiskator to moduł Fakturowni przeznaczony do wydruków fiskalnych, który umożliwia wygodny wydruk paragonów lub faktur za pośrednictwem drukarki fiskalnej bezpośrednio z konta w Fakturowni. Drukarki fiskalne, w odróżnieniu od kas fiskalnych, nie funkcjonują samodzielnie. Urządzenia pracują tylko i wyłącznie z odpowiednim programem i komputerem (lub innym urządzeniem obsługującym program) – stąd wynikła potrzeba stworzenia modułu specjalnie na potrzeby naszych klientów.

Działanie modułu do drukarek fiskalnych

Za pośrednictwem Fiskatora zintegrujesz drukarkę fiskalną z Twoim kontem w Fakturowni. Możesz to zrobić w trzech prostych krokach:

1. Ściągnij aplikację i skonfiguruj konto z drukarką fiskalną
2. Podłącz drukarkę i uruchom Fiskator
3. Zaloguj się do portalu Fakturownia

Teraz od wydruku paragonu dzieli Cię jedno kliknięcie – wystarczy wcisnąć ”Drukuj paragon fiskalny” na podglądzie dokumentu.

Moduł stworzony przez Fakturownię jest kompatybilny z systemami Windows, Linux i macOS oraz zintegrowany z drukarkami fiskalnymi obsługującymi najbardziej popularne i niezawodne protokoły POSNET i THERMAL. Program jest kompatybilny między innymi z takimi drukarkami jak:

  • Posnet (Tryb Thermal)
  • Novitus (cała rodzina Delio)
  • Emar Printo 57T (Emar)
  • Emar Printo 57Te (Emar)
  • Duo Pro - (Torell. Emar)
  • TEMPO (Emar)
  • INNOVA DF-1 FV
  • INNOVA PROFIT

Najważniejsze zalety Fiskatora

Fiskator łączy w sobie wygodę użytkowania i korzyści wynikające z usprawnienia sprzedaży. Dzięki modułowi od Fakturowni integrującym Twoją drukarkę z kontem w systemie, zyskujesz dostęp do rzeczywistych stanów magazynowych. Stała łączność z programem w drukarkach fiskalnych stanowi ogromną przewagę w porównaniu do zwykłych kas fiskalnych, które pracują samodzielnie, przez co nie posiadają dostępu do aktualnych stanów magazynowych, a ich synchronizacja z komputerem wykonywana jest tylko na żądanie operatora.  Rozwiązanie zaproponowane przez Fakturownię pozwala wyeliminować błędy związany ze sprzedażą dóbr ponad limit produktów znajdujących się w magazynie. Dodatkowo wszystkie dane, dokumenty i historię sprzedaży masz w jednym miejscu.

Zaletą naszego modułu jest również możliwość podłączenia do niego więcej niż jednej drukarki, a także opcja wydruku dokumentów z dowolnie podłączonej drukarki bez względu na odległość (opcja dostępna w module Fiskator 2.2) – rozwiązanie to sprawdzi się w szczególności, gdy poszczególne działy firm, np. dział sprzedaży, magazyn i wysyłka, znajdują się w sporej odległości od siebie, a nawet w innych miejscowościach. Wtedy za pomocą jednego przycisku dział sprzedaży bez problemu może wydrukować paragon lub fakturę z drukarki znajdującej się w dziale wysyłki. Poprzez system możesz swobodnie drukować, dokonywać korekty paragonu lub faktury, udzielać rabatów, monitorować raporty i analizy sprzedażowe, a to wszystko z dowolnego urządzenia i miejsca na świecie - wystarczy dostęp do Internetu.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Dla jakich branż jest przeznaczony?

Moduł Fiskator przeznaczony jest dla wszystkich rodzajów branż. Jedynym warunkiem jest posiadanie drukarki fiskalnej kompatybilnej z naszym systemem. Informacja o tym, kogo obowiązuje posiadanie urządzenia fiskalnego znajduje się w Rozporządzeniu z dnia 28 grudnia 2018 r.  w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, a są to między innymi:

A. Dostawcy:
- gazu płynnego,
- części do silników,
- silników spalinowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych do napędu pojazdów,
- nadwozi do pojazdów silnikowych,
- przyczep i naczep; kontenerów,
- części przyczep, naczep i pozostałych pojazdów bez napędu mechanicznego,
- części i akcesoriów do pojazdów silnikowych (z wyłączeniem motocykli), gdzie indziej niesklasyfikowanych,
- silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania w rodzaju stosowanych w motocyklach,
- sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, z wyłączeniem lamp elektronowych i innych elementów elektronicznych oraz części do aparatów i urządzeń do operowania dźwiękiem i obrazem, anten,
- sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części i akcesoriów do sprzętu i wyposażenia fotograficznego,
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali, których dostawa nie może korzystać ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług,
- zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych,
- wyrobów przeznaczonych do użycia, oferowanych na sprzedaż lub używanych jako paliwa silnikowe albo jako dodatki lub domieszki do paliw silnikowych, bez względu na symbol PKWiU,
- wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, bez względu na symbol PKWiU, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów,
- perfum i wód toaletowych, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokładach samolotów.

B.     Osoby świadczące usługi:
- przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji (z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do Rozporządzenia),
- przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,
- naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),
- w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
- w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, z wyłączeniem usług świadczonych przez osoby wymienione w poz. 51 załącznika do Rozporządzenia,
- prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do Rozporządzenia,
- doradztwa podatkowego,
- związanych z wyżywieniem, wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo oraz usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering),
- fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych,
- kulturalnych i rozrywkowych – wyłącznie w zakresie wstępu na przedstawienia cyrkowe,
- związanych z rozrywką i rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu do wesołych miasteczek, parków rozrywki, na dyskoteki, sale taneczne,
- w zakresie wymiany walut, z wyłączeniem usług świadczonych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe.

Gdzie sprawdzi się Fiskator

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Fiskator odnajdzie swoje zastosowanie we wszystkich rodzajach działalności. Poznaj kilka przykładów jego zastosowania.

Przykład 1.
Moduł Fakturowni do drukarek fiskalnych idealnie sprawdzi się w połączeniu z modułem POS, który umożliwi Ci zdefiniowanie własnego punktu obsługi sprzedaży oraz maksymalnie usprawni transakcje pomiędzy sprzedającym, a nabywcą. Takie rozwiązanie sprawdzi się w sklepach stacjonarnych, gdzie będzie funkcjonować w sposób bardzo zbliżony do obsługi zwykłej kasy fiskalnej.

Moduł POS w Fakturowni jest dostępny dla klientów, posiadających konta Pro oraz Pro Plus. Więcej informacji o usprawnieniu sprzedaży za pomocą modułu Fakturownia POS znajdziesz w tym artykule.

Przykład 2.
Często zdarza się, że kilka osób posiadających JDG o podobnym profilu świadczonych usług, decyduje się na wspólny najem lokalu w celu obniżenia kosztów i przyciągnięcia większej ilości klientów. Takie rozwiązanie sprawdza się m.in. w salonach piękności lub gabinetach stomatologicznych. Fiskator odnajdzie swoje zastosowanie również w takich przypadkach, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na zakup drukarki fiskalnej. Wystarczy, że osoby prowadzące JDG w tym samym miejscu posiadają konto w Fakturowni i dla każdego z kont wykupią moduł Fiskator, który zintegrują z tą samą drukarką fiskalną. Przy wystawianiu paragonu lub faktury wystarczy, że przedsiębiorca zaloguje się do swojego konta w Fakturowni i wybierze dokument, który chce wydrukować.

Przykład 3.
Sytuacja panująca w kraju i na świecie sprawiła, że wiele przedsiębiorstw zmieniło model funkcjonowania na pracę zdalną. Dzięki modułowi Fiskator (wersja 2.2), a dokładniej oferowanej przez niego funkcji wydruku z dowolnej skonfigurowanej i podłączonej drukarki, bez względu na to gdzie dane urządzenie fiskalne się znajduje, firmy mogą zaoszczędzić wiele czasu na wysyłce potrzebnych faktur i paragonów, kierując wydruk bezpośrednio do odpowiedniego oddziału z drukarką. Takie rozwiązanie sprzyja również bezpieczeństwu w czasach pandemii, poprzez ograniczenie zbędnego kontaktu między pracownikami.

Wypróbuj Fiskator za darmo przez 30 dni

Możesz testować nasze oprogramowanie za darmo i bez zobowiązań przez 30 dni. Wystarczy wypełnić formularz znajdujący się na dole strony, by otrzymać w odpowiedzi darmową wersję testową.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność. 

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!