Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022
Fakturownia - aktualności

Podsumowanie nowości w systemie - kwiecień 2022

Ewelina Rychlik

Ewelina Rychlik, 2022-05-09

Wracamy do pracy po pięknym weekendzie majowym, mam nadzieję, że tradycji stało się zadość i Wasze grille zapłonęły, pod smaczkami różnego rodzaju. Wypoczęci zaczynamy przegląd nowości i ulepszonych funkcji, które zostały zrealizowane w ostatnim miesiącu przez team Fakturowni.

JPK FA (4)

Nowa wersja struktury JPK FA (4) oraz JPK EWP(3), które obowiązują od 1 kwietnia 2022 r., są dostępne w naszym programie. Chcąc wygenerować Jednolity plik kontrolny ewidencji faktur VAT, wejdź z głównego panelu w sekcję Raporty-Lista raportów, gdzie spośród wymienionych pozycji znajdziesz Faktury VAT (JPK FA). Po wybraniu raportu pojawi się formularz, który należy rozwinąć, klikając na ‘więcej’ i z pola Wariant formularza wybierz JPK FA 4.

JPK FA (4) Lista raportów Fakturownia.pl

Zmiany w strukturze są następstwem dostosowania się do aktualnego stanu prawnego, między innymi do obowiązującego od 1 lipca 2021 roku pakietu VAT e-commerce i wielkiej zmiany MOSS na OSS. 

Główną zmianą w strukturze JPK FA4 jest fakt, że zawiera ona nowy element do raportowania stawek OSS i IOSS. Rozszerzono także węzeł danych identyfikacyjnych o numery identyfikacyjne dla celów OSS i IOSS.

W kwietniu na blogu Fakturowni pojawił się artykuł: Faktura ze stawką 0% a faktura ze stawką ZW - czym się różnią i kiedy je stosować?

Odsetki ustawowe

Rada Polityki Pieniężnej od 07.10.2021 r. co miesiąc serwuje nam nowe podwyżki stóp procentowych, a tym samym zmienia się oprocentowanie odsetek za zwłokę, które na bieżąco jest przez nas aktualizowane w systemie. 

Jak wysłać notę odsetkową i gdzie wygenerować ją w Fakturowni? Sprawdź!  

6 maja zaliczyliśmy kolejny wzrost 0,75 pkt procentowy, co powoduje, że wysokość odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego wynosi odpowiednio:

8,75% – odsetki od sumy pieniężnej,

10,75% – odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego,

Wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych do 30 czerwca 2022 r nie ulega zmianie. Odsetki te są ustalane zgodnie ze stanem stopy referencyjnej z 1 stycznia 2022 r., która wynosiła 1,75%. Dlatego też wciąż obowiązuje:

9,75% (tj. 1,75% + 8 punktów procentowych) w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym;

11,75% (tj. 1,75% + 10 punktów procentowych) w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.

Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!

API Fakturowni 

Stale poszerzamy API Fakturowni o nowe zmienne. Od tego miesiąca pojawiła się możliwość nadpisania danych klienta na fakturze przez parametr "buyer_override": true.

Dotychczas przesyłając client_id to parametry tj buyer_name, buyer_surname itd były zaciągane z danych wprowadzonych w rubryce Klienta. Teraz przesyłając parametr "buyer_override": true API zachowuje się tak samo jak formularz tworzenia/edycji faktur, bierze pod uwagę informacje przekazane w parametrach API. 

Poniżej przykład:

{

          "api_token": "API_TOKEN",

          "invoice": {

            "client_id": 12345,

            "buyer_post_code": "99-999",

            "buyer_city": "Kraków",

            "buyer_street": "Składowa 11",

            "buyer_country": "FR",

            "buyer_override": true,

            "positions": [

              {

                "name": "produkt1",

                "total_price_gross": 123,

                "tax": 23,

                "quantity": 1

              }

 

W kwietniu na blogu Fakturowni pojawił się artykuł: Jak założyć oraz prowadzić działalność w branży beauty?

Fiskator - zero techniczne

Wprowadziliśmy do naszego modułu dla drukarek fiskalnych Fiskator stawki F i G dla towarów i usług, które umożliwiają obsługę zera technicznego w takich branżach jak np. biura podróży, sprzedaż antyków czy aut używanych. Zero techniczne pozwala drukować paragony do transakcji Marża.

Pozycje na paragonie zawierają informacje o użytej stawce podatku, tzw. PTU, gdzie A=23%, B=8%, C=5, D=0, E=zw. Stawki F i G mogą być na jednym paragonie razem ze stawkami A-D.

W sytuacji, kiedy sprzedawca zobowiązany jest wystawiać dokumenty księgowe według procedury marża, jednocześnie będąc zobowiązany do fiskalizacji przychodów na drukarce czy kasie fiskalnej, chcąc wydrukować fakturę uproszczoną (paragon do 450 zł) lub paragon fiskalny dla osoby fizycznej, musi się posługiwać określonymi stawkami podatków na drukarce, są to wyżej wspomniane stawki F i G.

Fiskator - zero techniczne Fakturownia.pl

Drukując taki paragon fiskalny do transakcji marża, należy zadeklarować stawki podatków zer technicznych w systemie. Aby to zrobić, wchodzimy w zakładkę Ustawienia> Ustawienia konta> Konfiguracja> Sposoby wyliczania> Obsługa zera technicznego.

Mamy do wyboru obsługę stawki F dla towarów (produktów) i G dla usług lub odwrotnie G dla towarów (produktów) i F dla usług.

Jeżeli produkt jest zdefiniowany w systemie jako towar, to Fiskator drukuje zadeklarowaną stawkę. Natomiast jeżeli w systemie produkt jest usługą, to drukuje się zadana druga stawka. Ta zmienność w konfiguracji liter F i G na drukarce fiskalnej jest wymuszona poprzez różne ustawienia, jakie klienci mają zadane na swojej drukarce.

Na nowo tworzonym paragonie wybieramy stawkę “nie wyświetlaj”, ponieważ stawka nie będzie widoczna w systemie jako kolumna z wybraną stawką VAT.

Zastanawiacie się zapewne co z fakturami marża (sprzedażowe), które również można drukować na drukarce fiskalnej?

Ten typ dokumentu w domyśle będzie uznawał, że ma stawkę systemową “nie wyświetlaj”. W momencie kiedy będziemy taką fakturę drukować na drukarce fiskalnej, to w zależności od ustawienia produkt/usługa F/G lub G/F taką też stawkę będzie przedstawiał na wydruku fiskalnym

W kwietniu na blogu Fakturowni pojawił się artykuł: Чи громадянин України може відкрити бізнес у Польщі? Czy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

Faktura zaliczkowa

Dodaliśmy do listy faktur zaliczkowych oznaczenie (patrz Z1) wskazujące na wystawienie faktury końcowej do faktury zaliczkowej. Dzięki temu mamy pewność, jakie faktury zostały finalnie rozliczone.

Oznaczenie faktury końcowej do faktury zaliczkowej. Fakturownia.pl

Eksport

Stworzyliśmy eksport faktur do xls, który zawiera nowe kolumny z pozycją dotyczącą wartości faktury w walucie konta (Ustawienia - Ustawienia Konta - Waluta) np. PLN oraz wartość w walucie wystawionej na fakturze np USD (netto, vat, brutto).

Eksport faktur do xls. Fakturownia.pl

Ręczne łączenie płatności i faktur w systemie - faktury walutowe

Pojawiły się zmiany w sposobie rozliczania faktur walutowych. Jeżeli płatność została stworzona w innej walucie niż waluta główna faktury, z którą jest połączona, to w podglądzie tej płatności, w nawiasie, wystąpi przeliczenie na walutę główną tych faktur.

Ręczne łączenie płatności i faktur w systemie - faktury walutowe. Fakrownia.pl

Jeżeli do danej płatności zostanie podłączona kolejna faktura w jeszcze innej walucie, przeliczenie zniknie.

Po odłączeniu płatności od tej faktury przeliczenie ponownie się pojawi.

Ręczne łączenie płatności i faktur w systemie - faktury walutowe. Fakturownia.pl

W przypadku połączenia płatności i faktury, dla których waluty główne różnią się, w aktywnościach związanych z dokumentem, poniżej podglądu faktury, przy płatności pojawi się informacja o kursie, po którym została przeliczona płatność. Dodatkowo, przy ostatnio dodanej płatności w aktywnościach dokumentu będzie widniała informacja o kwocie nadpłaty lub niedopłaty, jeśli kwota płatności nie pokrywa się z kwotą faktury.

Szczegóły dotyczące płatności i faktur znajdziesz we wpisie naszej Bazy Wiedzy Ręczne łączenie płatności i faktur w systemie 

Dark mode

Świadomi zalet, jakie niesie korzystanie z trybu ciemnego, jednocześnie mając na uwadze indywidualne preferencje użytkowników, wprowadziliśmy z początkiem roku możliwość używania Dak Mode (Trybu Ciemnego) w Fakturowni. Każdy może samodzielnie wybrać, który tryb jest dla niego lepszy w użytkowaniu, jasny czy ciemny. Z miesiąca na miesiąc ilość użytkowników zmieniających tryb w zawrotnym tempie wzrasta, jeśli czytając dzisiejsze podsumowanie, dowiedziałeś się o tej możliwości, to pozostawiamy krótki instruktaż Jak włączyć dark mode w Fakturowni?

W prawym górnym rogu tuż pod adresem mailowym jest dostępny dla użytkowników switch, pozwalający przełączać pomiędzy poszczególnymi trybami, w zależności od naszych upodobań. Klikając na Włącz tryb ciemny z ikonką księżyca aktywujemy ciemny tryb w całej Fakturowni. A jeżeli zapragniemy wrócić do trybu jasnego, to wystarczy, że na pasku wybierzemy Wyłącz tryb ciemny i ikonę słońca.

Dark mode tryb ciemny w aplikacji. Fakturownia.pl

Więcej o Dark mode - czym jest i jakie ma zalety? znajdziesz w tym artykule.

Podcast Fakturownia - Sposób na firmę

W najnowszym podcaście naszej serii Sposób na firmę, Krzysztof Gonet z NetGonet wprowadza nas w biznes online i wyjaśnia jak zacząć, jakie obszary testować oraz jakich błędów unikać. Koniecznie nadrób zaległości i posłuchaj jednej z historii przedsiębiorców takich jak Ty!

Podcast Fakturownia - Sposób na firmę. Netgonet

Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.

W czwartek, 14 kwietnia, w warszawskim EXPO XXI odbyły się już 21. Targi eHandlu. To największe wydarzenie dla sprzedających online w Europie Centralnej. Specjalnie dla Was przeprowadziliśmy konkurs na naszym stoisku, gdzie do wygrania była elektronika. A pytanie konkursowe brzmiało: ile osób pracuje w polskim zespole Fakturowni? Prawidłowa odpowiedź: 42! Cztery osoby zgarnęły następujące nagrody - głośnik JBL, mysz bezprzewodową HP, słuchawki JBL i powerbank Xiaomi Mi.

Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.

W piątek 22.04.2022 r. w hotelu Courtyard by Marriott odbyła się konferencja „Konkretnie o marketingu i sprzedaży", której byliśmy sponsorem technologicznym. Spora dawka merytorycznej wiedzy oraz świetna atmosfera wprawiły nas w pozytywny przedweekendowy nastrój! Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie wydarzenie!

Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.Wydarzenia - Targi eHandlu i konferencja Digitalk: Konkretnie o marketingu i sprzedaży.

Blog - sprawdź nowe artykuły

Faktura ze stawką 0% a faktura ze stawką ZW - czym się różnią i kiedy je stosować?

Jak założyć oraz prowadzić działalność w branży beauty?

Чи громадянин України може відкрити бізнес у Польщі? Czy Ukrainiec może założyć firmę w Polsce?

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!