Magda, 2020-10-09
Głównym celem wprowadzenia plików JPK V_7M (dla rozliczeń miesięcznych) i JPK V_7K (dla rozliczeń kwartalnych) była potrzeba uproszczenia procesu raportowania oraz wyeliminowanie konieczności dublowania danych przekazywanych fiskusowi. Co w praktyce się zmieniło?
Najważniejszą zmianą towarzyszącą wprowadzeniu nowego systemu raportowania jest połączenie dotychczas obowiązujących plików JPK_VAT z deklaracjami podatkowymi VAT-7 lub VAT-7K. Nowa formuła zawiera dwie części: deklaracyjną, która zastąpi deklaracje VAT-7/VAT-7K i ewidencyjną, która zastąpi plik JPK_VAT. Nowa struktura obejmuje następujące elementy:
Info: zgodnie z nowym prawem w listopadzie (dot. transakcji wykonanych w październiku) przedsiębiorcy nie będą więc wysyłać plików JPK_VAT i deklaracji podatkowych, a jedynie jeden raport w formie JPK V_7M lub JPK V_7K.
Wprowadzenie nowego systemu raportowania miało nastąpić już kilka miesięcy temu. Niestety, plany rządu pokrzyżowała pandemia. Od 1 października obowiązek składania plików JPK V_7M i JPK V_7K mają więc wszyscy czynni podatnicy VAT, bez względu na wielkość firmy.
Info: czynni podatnicy VAT wciąż będą musieli niezależnie składać inne deklaracje podatkowe: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.
Okres rozliczeniowy uwzględniający nowe prawo wszedł w życie 1 października. To oznacza, że październik jest pierwszym miesiącem rozliczeniowym, za który czynni podatnicy VAT złożą nowy plik JPK.
Podatnicy, którzy rozliczają się w systemie miesięcznym, pierwszą deklarację JPK V_7M będą musieli złożyć do 25 listopada. Ci, którzy rozliczają się w systemie kwartalnym, będą musieli złożyć:
UWAGA: Czynni podatnicy VAT po raz ostatni będą musieli złożyć starą wersję deklaracji JPK_VAT do 25 października, w której rozliczą się za poprzedni miesiąc – wrzesień.
Dokument należy wysłać elektronicznie, podpisując go:
W nowych plikach JPK V_7M i JPK V_7K przedsiębiorcy znajdą także dodatkowy, niedostępny we wcześniejszych wersjach element — kody GTU. Kody GTU wskazują przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Klasyfikacja uwzględnia oznaczenia od 01 do 13. Kody od 01 do 10 określają towary, od 11 do 13 - usługi. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule, który znajdziesz tutaj.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.