Propozycja w sprawie e-fakturowania została przyjęta przez Parlament Europejski
Fakturownia - aktualności

Propozycja w sprawie e-fakturowania została przyjęta przez Parlament Europejski

MałgorzataK

MałgorzataK, 2014-04-09

Nadchodzą wielkie zmiany w sektorze finansowym dla przedsiębiorstw rozliczających swoją działalność finansową w krajach Unii Europejskiej. Propozycja Komisji Europejskiej dotycząca wdrożenia przepisów odnoszących się do e-fakturowania w sektorze przedsiębiorstw publicznych została przyjęta przez Parlament Europejski.

Decyzja ta ma przyczynić się do znacznych oszczędności i ułatwić funkcjonowanie zarówno przedsiębiorstwom jak i organom publicznym działającym na unijnym rynku. Zalety, jakie niosą ze sobą zmiany systemu fakturowania to między innymi:

Utworzenie standaryzowanego systemu e-fakturowania dla międzynarodowej administracji publicznej 

Dotychczas e-faktury generowane były w wielu różnych formatach, według różnych standardów, co uniemożliwiało sprawne przesyłanie dokumentów pomiędzy podmiotami. Poszczególne europejskie państwa mają także własne prawodawstwa regulujące ważność
i dopuszczalność e-faktur w kategoriach prawnych, finansowych i administracyjnych. 

Redukcja kosztów i zawiłości administracyjnej w organach administracji publicznej

Po ujednoliceniu systemu e-fakturowego dla krajów europejskich zostaną ograniczone koszty związane z drukowaniem faktur oraz zakupem znaczków pocztowych i kosztami wysyłki. 

Nowe horyzonty biznesowe i szybszy obieg płatności

Faktury elektroniczne docierają do odbiorcy szybciej oraz mogą być przechowywane przy minimalnych kosztach. Ponadto przedsiębiorcy mogą skorzystać na tym, że w przypadku e-faktur skróci się okres, w którym kupujący zobowiązany jest do dokonania zapłaty.

faktury elektroniczne efaktury

O zaletach e-fakturowania wypowiedział się również unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego, Michel Barnier:

„E-fakturowanie jest ważnym krokiem w kierunku elektronicznego obiegu dokumentów w administracji publicznej - jednego z priorytetów agendy cyfrowej - i może przynieść znaczące korzyści zarówno gospodarce, jak i środowisku.” 

Aby zmiany zostały wdrożone, e-faktury zgodne z unijnymi standardami będą musiały być akceptowane przez władze publiczne reprezentujące kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski na sesji plenarnej.

Zmiany idące w kierunku obiegu faktur online wydają się niezbędne dla rozwoju i digitalizacji administracji publicznej w Europie. Oferują one korzyści zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe. Wdrożenie e-fakturowania w Unii Europejskiej, może zaoszczędzić nawet do 2,3 miliardów Euro rocznie.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.