Justyna Zaporowska, 2022-10-13
Powszechny wzrost poziomu cen w gospodarce nazywamy inflacją. Powoduje ona głównie spadek siły nabywczej pieniądza, co oznacza, że za tę samą kwotę możemy nabyć mniej usług i towarów. Inflacja w okresie od października 2021 do lipca 2022 wzrosła o rekordowe 8,8%.
Tabela poniżej ilustruje wysokość inflacji w poszczególnych miesiącach:
Jedną z najważniejszych metod na powstrzymanie wzrostu inflacji oraz zmniejszenie konsumpcji w Polsce jest podwyższanie stóp procentowych NBP przez Radę Polityki Pieniężnej. Przez to wzrastają raty kredytów, a wraz ze wzrostem stóp procentowych rośnie również wysokość odsetek za nieterminowe płatności różnego rodzaju zobowiązań.
Sprawdź także: Nota korygująca do faktury. Kiedy i jak ją wystawić?
Kodeks Cywilny rozróżnia trzy rodzaje odsetek ustawowych:
Sprawdź także: Nota księgowa - co to jest i kiedy można ją wystawić?
Wysokość odsetek za opóźnienia oblicza się według poniższego wzoru:
bieżąca stopa referencyjna + 5,5 punktu procentowego
Pomocnymi narzędziami do obliczania wysokości odsetek są ogólnodostępne kalkulatory na stronach internetowych ZUS, MF lub prywatnych firm.
Sprawdź także: Jak wystawić notę odsetkową w Fakturowni
W 2022 r w wyniku stałego wzrostu stóp procentowych zmianie ulegają wysokości odsetek ustawowych oraz za opóźnienie. Zmiany wysokości odsetek w ostatnich dwóch kwartałach 2022 r przedstawia tabela:
Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych uzależniona jest od poziomu stopy referencyjnej NBP na dzień 01.01.2022 i od tego dnia ich wysokość wynosi:
Według analityków z Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) w przyszłym roku inflacja wyhamuje do poziomu ok 7,3% na koniec okresu, a średniorocznie pozostanie na poziomie około 11,8 procent. IPAG prognozuje również wzrost PKB Polski do poziomu 4,2%.
Jak widać prognozy na 2023 wydają się optymistyczne, co wiązać będzie się ze spadkiem cen i ze wzrostem gospodarczym kraju.
Sprawdź także: Podsumowanie września 2022