Spłaty rat kredytów i obowiązek płatności składek ZUS zawieszone - reakcja na koronawirusa

author Fakturownia , 2020-03-18
Spłaty rat kredytów i obowiązek płatności składek ZUS zawieszone

Zamknięte galerie handlowe, punkty usługowe, gastronomia jedynie na dowóz, transport i turystyka zawieszone - to tylko szczyt góry lodowej, którą obserwujemy w obecnym czasie w Polsce, ale również na świecie z powodu pandemii koronawirusa.

Przestój na rynku i brak płynności finansowej są zagrożeniem dla wielu mniejszych i większych firm. Obserwując wydarzenia w Chinach czy we Włoszech, a także mając na uwadze prawa mikro i makroekonomii, nie trudno się domyślić w którą stronę sytuacja zmierza.

Stałe zobowiązania

Jak poradzić sobie z utrzymaniem firmy, gdy przychody zostały drastycznie obcięte lub całkowicie zatrzymane? W pierwszej kolejności najłatwiej odciąć stałe zobowiązania, które stanowią również wysoki procent zwyczajowych wydatków przedsiębiorstwa. 

Kredyty 

Reakcja rządów na sytuację była natychmiastowa - Włosi uregulowali kwestie związane ze spłatą kredytów hipotecznych Ustawą, która zawiesza konieczność spłaty zobowiązań nawet na 18 miesięcy. 

W Polsce przedstawiciele sektora bankowego, reagując na prośbę wystosowaną przez panią Minister Rozwoju Emilewicz, zawieszają spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na okres do 3 miesięcy. Związek Banków Polskich zapewnia, że zawieszenie spłat kredytów będzie dotyczyło kredytów mieszkaniowych i gotówkowych dla przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych.

Pierwszym bankiem, który przedstawił szczegóły zawieszenia spłat kredytów był mBank, przedstawiając o wiele szersze rozwiązanie niż to zalecane przez ZBP. Klienci mBanku mogą wstrzymać się ze spłatą rat kapitałowych przez okres aż 6 miesięcy.

W ślad za mBankiem poszły PKO BP, ING Bank Śląski oraz Raiffeisen, które wprowadziły odroczenie spłat na okres 3 miesięcy.

Kolejne banki komunikują prace nad zalecanymi rozwiązaniami, są wśród nich między innymi: Alior Bank, BNP Paribas, Santander Bank Polska czy Idea Bank

Składki ZUS

Również Zakład Ubezpieczeń Społecznych zareagował na bieżącą sytuację przedsiębiorców. Prezes ZUS, Gertruda Uścińska zarządziła, iż przedsiębiorcy, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji będą mogli odroczyć moment zapłaty składek ZUS za miesiące luty, marzec i kwiecień (terminy płatności w marcu, kwietniu i maju).

Aby uzyskać odroczenie należy przedstawić uproszczony wniosek zawierający oświadczenie o wpływie pandemii na brak możliwości opłacenia przez przedsiębiorcę składek w terminie.

Wniosek ten można składać już od 17 marca przez portal ZUS PUE, przesłać do ZUSu drogą elektroniczną lub pozostawić osobiście w placówce ZUS.

Kolejne ułatwienia 

Wprowadzone kroki są reakcją na ciężką sytuację, w której znaleźli się przedsiębiorcy. W zależności od jej rozwoju nie wyklucza się podjęcia kolejnych działań, mających na celu odciążenie budżetu firm. O daleko idące kroki prosi w swoich postulatach Rzecznik Przedsiębiorców, Adam Abramowicz. Ze względu na płynność sytuacji zalecamy osobom zainteresowanym śledzenie stron informacyjnych banków oraz ZUS.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.