Podsumowanie nowości w systemie - lipiec 2021

Fakturownia Fakturownia 2021-08-06

Podsumowując nasz kolejny miesiąc, chcielibyśmy na wstępie podzielić się z Wami informacją o niezwykle wyjątkowym dla nas wyróżnieniu. Fakturownia w tegorocznym zestawieniu oprogramowań B2B, sporządzonym przez Innovation Nest  została wyróżniona w kategorii Finanse.

Jest to dla Nas niezwykle budujące, cieszymy się, że nasze działania są zauważane i stale idziemy w dobrym kierunku!

Tymczasem, sezon wypoczynkowy jest już na półmetku, jednak to nie powód by prace nad nowymi funkcjami zwolniły tempo i poddały się leniwemu okresowi wakacji. 

Co pojawiło się w systemie na przełomie lipca? 

1. Jak wiemy pojawiły się zmiany w JPK V7 obejmujące okres od lipca - grudnia 2021, co za tym idzie w naszym systemie wdrożyliśmy opcje zgodne z obowiązującym prawem i tak:

  • Kod MPP (mechanizm podzielnej płatności) został usunięty z listy kodów procedur, natomiast nadal istnieje możliwość oznaczania faktur jako płatność podzielona. 
  • Definicja kodu EE została rozszerzona o definicję SW, a Sprzedaż Wysyłkowa zniknęła z listy procedur. Kolejne zmiany w zakresie tego kody są przewidywane od 1 stycznia 2022r, ponieważ wtedy planowo kod EE ma przybrać formę WSTO_EE - bądźcie czujni i gotowi na kolejne zmiany. 
  • Zmieniła się definicja części Kodów GTU, w większości zostały one poszerzone, bądź bardziej uściślone. Nowe definicje kodów GTU możecie poznać, czytając artykuł na naszym blogu Kody GTU — jak zmieniły się od 1 lipca? 

2. Lubicie otrzymywać płatności za swoje produkty/usługi w maksymalnie krótkim czasie? Mamy dla Was motywacyjne rozwiązanie, które możecie zaoferować swoim Kontrahentom w postaci skonta. Skonto to możliwość udzielenia upustu Nabywcy, jeśli opłaci on fakturę do wyznaczonej przez Was daty np w ciągu 3 dni od kiedy został wystawiony i przesłany dokument.

Skonto możecie aktywować poprzez Ustawienia > Konfiguracja > Faktury i dokumenty > Używaj skonta na fakturach po zaznaczeniu checkboxa i zapisaniu, na fakturze tuż pod sekcją Płatności pojawi się checkbox z napisem Skonto. Kiedy go zaznaczycie otrzymacie kolejne dwa pola Skonto - termin płatności oraz % upustu. To właśnie tu podajecie datę oraz procentową wielkość rabatu jaki otrzyma Klient, jeśli opłaci fakturę we wskazanym dla skonta terminie, te informacje pojawią się na fakturze.

3. Sekcja środków trwałych 50% została uwzględniona w raporcie "Ewidencja zakupów VAT", jest to opcja dla użytkowników korzystających z abonamentu Pro i ProPlus.

Z kolei w raporcie VAT, został usunięty filtr OSS oraz we wszystkich raportach zniknęła Wielka Brytania z listy krajów UE.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

4. Na prośbę naszych Użytkowników dodaliśmy numerację oraz możliwość zmiany pozycji na fakturze, w trakcie jej edycji oraz tworzenia od podstaw. Teraz wiesz o liczbie wprowadzonych produktów/usług oraz możesz zdecydować o kolejności wystawionych dokumentów w dowolnej konfiguracji.

5. Dla osób korzystających z faktur cyklicznych dostępnych w abonamencie Standard, Pro i Pro Plus, wprowadziliśmy podczas usuwania danej faktury cyklicznej sprawdzenie czy nie jest ona bazą dla cyklu. Dzięki temu pozostałe faktury wystawione na podstawie cyklu nie są zagrożone, ani kolejne planowane do wystawienia. Dzięki tej funkcji cykl nie zostanie przerwany - nie można go usunąć, należy go zakończyć. Jeśli chcesz zakończyć cykl wystawiania faktur to koniecznie zapoznaj z wpisem Jak wyłączyć wystawianie faktur cyklicznych?

Dodatkowo pod fakturą zamieściliśmy informację dla jakich cykli faktura jest podstawą, ta opcja pozwala sprawnie ustalić źródło faktur cyklicznych.

6. Dla miłośników API dodaliśmy format JSON do show cennika (API).

podsumowanie miesiąca lipiec w fakturowni

Dziękujemy za Wasze wsparcie i mnóstwo pomysłów na nowe funkcje, które nam przesyłacie. Zachęcamy do śledzenia nas na Twitterze, Facebooku, Linkedinie oraz Instagramie.

 
Powrót