PKD — co to jest i jak go ustalić?

author Magda , 2020-07-24
pkd co to jest

Jeśli w najbliższym czasie planujesz rejestrację firmy, będziesz musiał określić jej PKD. Czym jest numer PKD? Jak ustalić PKD? Czy każda firma musi go mieć? Sprawdź.

PKD to skrót określający Polską Klasyfikację Działalności. Ta jest z kolei umownie przyjętym, ustrukturyzowanym systemem rodzajów działalności społeczno-gospodarczych, realizowanych przez podmioty gospodarcze. W pierwotnej wersji klasyfikacja obejmowała 5 poziomów: sekcje i podsekcje, działy, grupy, klasy oraz podklasy. Obowiązująca obecnie klasyfikacja PKD 2007 nie zawiera podsekcji.

Mówiąc w sporym uproszczeniu, PKD można określić także mianem zbioru kodów, z których każdy charakteryzuje inny rodzaj działalności.

Czym jest kod PKD?

Kod PKD to symbol złożony z pięciu znaków (zgodnie z liczbą poziomów klasyfikacji). Definiuje on rodzaj prowadzonej przez firmę działalności. Oto kilka przykładów (kody PKD 2020).

Jeśli planujesz otworzyć agencję reklamową, kodem PKD dla Twojej działalności będzie 73.11.Z (działalność agencji reklamowych). Kod PKD tynkarzy to 43.31.Z (tynkowanie), a dla fryzjerów - 96.02.Z (fryzjerstwo i pozostałe usługi kosmetyczne).

Czy każda firma musi mieć PKD?

Tak. Każda firma musi mieć przynajmniej jeden kod PKD. Dzięki niemu możliwe będzie ustalenie, jaką działalność prowadzi i czym się trudni. A to jest z kolei niezbędne dla organów podatkowych i celów statystycznych.

Ważne: prawo nie określa maksymalnej liczby kodów PKD przyporządkowanych do jednej firmy. Teoretycznie, może być ich więc nieograniczenie wiele.

 

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Jak ustalić PKD?

Najlepszym sposobem, aby ustalić PKD działalności jest wyszukiwarka kodów PKD na stronie biznes.gov.pl. Wyszukiwarka PKD jest bardzo łatwa w obsłudze i umożliwia znalezienie kodu na podstawie konkretnego hasła (np. gastronomia, kosmetyka czy handel). Zawiera także przejrzystą listę kodów wraz z przyporządkowanymi do niej rodzajami działalności.

Ważne: jeśli nie jesteś w stanie wskazać kodu, który precyzyjnie odzwierciedli rodzaj działalności, poproś o pomoc doświadczonego księgowego. Jeśli okaże się jednak, że żaden z dostępnych w klasyfikacji nie pasuje w 100%, wybierz ten najbardziej zbliżony lub kilka różnych, określających poszczególne elementy Twoich działań.

Gdzie wpisać PKD?

Kod PKD musisz wpisać w formularzu w momencie rejestracji działalności w CEIDG.

  • Jeśli korzystasz z tradycyjnego sposobu rejestracji i wypełniasz papierowy wniosek CEIDG-1, musisz wpisać kody w polu 06.3. Jeśli wybierzesz ich więcej niż 7, wypełnij dodatkowo załącznik CEIDG-RD.
  • Jeśli wysyłasz wniosek online, system „podpowie”, które kody wybrać. Jeśli w formularzu zabraknie miejsca, konieczne będzie — podobnie jak w przypadku tradycyjnego wniosku — wypełnienie części CEIDG-RD. Oczywiście w wersji elektronicznej.

Ważne: jeśli zakładasz spółkę, kody PKD musisz uwzględnić w jej umowie. W zależności od sposobu rejestracji firmy — możesz to zrobić online lub tradycyjnie.

Jak sprawdzić PKD firmy?

Jeśli chcesz sprawdzić, jaki rodzaj działalności wykonuje dana firma, skorzystaj z wyszukiwarki dostępnej na stronie CEIDG.

Błędny kod PKD — konsekwencje

Jeśli prowadzisz działalność i wystawiasz faktury za towary lub usługi, których nie masz w PKD, sąd może obciążyć Cię grzywną. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być także wykreślenie firmy z CEIDG. Warto wiedzieć jednak, że tak organy nadzoru nie stosują zazwyczaj tak radykalnych środków. Zdecydowanie częściej stosowanym rozwiązaniem jest wezwanie przedsiębiorcy do aktualizacji danych.

Ważne: jeśli zmienisz charakter prowadzonej działalności, w każdej chwili możesz zaktualizować kody PKD swojej firmy, dopisując nowe bądź wykreślające aktualnie istniejące. Aktualizacji dokonasz w ciągu kilku minut przez Internet.

 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.