Magda, 2020-11-09
Skutki pandemii COVID-19 odczuwa zdecydowana większość Polaków. Najbardziej dramatyczne konsekwencje towarzyszących jej decyzji dotknęły zwłaszcza branżę turystyczną, estradową i wystawienniczą. Aby wesprzeć przedsiębiorców wykonujących taką działalność, rząd wprowadził pakiet pomocowy w postaci tarczy antykryzysowej 5.0. Jednym z jej elementów jest świadczenie postojowe.
Świadczenie postojowe to dodatkowe środki finansowe, które mają zrekompensować przedsiębiorcy wynikający z pandemii przestój i co za tym idzie brak przychodów.
Miesięczna kwota świadczenia postojowego z tarczy 5.0 wynosi 2 080 zł (80% kwoty minimalnego wynagrodzenia w 2020 r.). Dodatkowe środki możesz otrzymywać maksymalnie przez trzy miesiące.
O świadczenie postojowe z tarczy 5.0 mogą wnioskować przedsiębiorcy z branży turystycznej, jeśli rodzaj wykonywanej przez nich działalności w przeważającej części oznaczony jest jako:
Prowadzenie działalności oznaczonej wskazanym przez rząd kodem PKD nie jest jedynym warunkiem, jaki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie. Przedsiębiorcy muszą mieszkać w Polsce, mieć polskie obywatelstwo, prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.
Dodatkowymi warunkami dla PKD 79.11.A są:
Dodatkowymi warunkami dla PKD 79.90.A są:
Przedsiębiorcy, którzy w przeszłości dostali co najmniej jedno świadczenie postojowe mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe. Jego kwota stanowi równowartość tego, wypłaconego wcześniej (1300 lub 2080 zł).
Dodatkowe świadczenie postojowe mogą dostać przedsiębiorcy, których przeważającą część działalności określa PKD:
Dodatkowym warunkiem, który należy spełnić, jest spadek przychodów. W miesiącu przed tym, w którym składasz wniosek, przychód powinien być niższy o co najmniej 75% w stosunku do tego, który uzyskałeś w tym samym miesiącu w 2019 r.
Przykład.
Jeśli wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe będziesz składał w listopadzie 2020 r., przychód z działalności w październiku 2020 r. powinien być o co najmniej 75% niższy od przychodu uzyskanego w październiku 2019 r.
Info: Jeśli nigdy wcześniej nie otrzymałeś świadczenia postojowego, nie możesz ubiegać się o świadczenie dodatkowe. Stanowi ono bowiem pomoc dla firm, które, mimo rządowego wsparcia, wciąż znajdują się w trudnej sytuacji finansowej.
Wniosek o świadczenie postojowe (RSP-DB) i wniosek o dodatkowe świadczenie postojowe (RSP-DD) możesz złożyć wyłącznie elektronicznie, przez platformę PUE ZUS.
Info: Wniosek o świadczenie postojowe możesz złożyć najpóźniej w ciągu trzech miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.