Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-07-14
Pracodawcy często wypłacają różne premie i nagrody, aby docenić i motywować swoich pracowników - przyznają je w ramach wynagradzania pracowników. Na nurtujące pytanie czy należy opodatkować i oskładkować wypłacone dodatki odpowiedź uzyskasz w poniższym artykule.
Wyróżnia się dwa rodzaje premii: regulaminową i uznaniową. W art. 105 Kodeksu Pracy wskazuje się jakie zachowania pracownika mogą wpłynąć na przyznanie mu nagrody. Są to: wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności.
Sprawdź także: Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?
Premia uznaniowa jest w istocie rzeczy nagrodą, której przyznanie uzależnione jest od swobodnego uznania pracodawcy - dlatego w przypadku tego rodzaju premii nie jest konieczny zapis w regulaminie wynagradzania. Otrzymanie przez pracownika tej premii zależy tylko od oceny przełożonego.
Sprawdź także: Jakie zmiany w sposobach obliczania wynagrodzeń wprowadził Polski Ład?
Premia regulaminowa jest częścią składową wynagrodzenia i może być dochodzona przez pracownika, który został jej pozbawiony.
Warunki otrzymania premii regulaminowej powinny być podane w sposób zrozumiały i czytelny dla pracowników, by wiedzieli dokładnie, od czego zależy wysokość otrzymanej przez nich premii.
W regulaminie wynagradzania lub regulaminie organizacji pracodawca powinien więc szczegółowo określić warunki konieczne do otrzymania tego dodatku oraz jego wysokość.
Przykłady premii regulaminowej to np.:
Należy mieć na uwadze, że za przychód ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub z pracy nakładczej uznaje się wszystkie wpłaty pieniężne.
Sprawdź także: Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Przychodem pracownika są zatem wszystkie wypłaty, wyrażone w pieniądzu, oraz świadczenia w naturze (gdy zostanie ustalona ich wartość), a w szczególności wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalent za urlop czy świadczenia medyczne lub karty wstępu do obiektów sportowych - o czym stanowi art. 12 ustawy o PIT, który bardzo szeroko definiuje pojęcie „przychodu ze stosunku pracy”.
Przychody z tytułu premii regulaminowej lub uznaniowej dla pracownika należy opodatkować, czyli odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 17% (od 01.07.2022 r. będzie to 12%) lub 32% po przekroczeniu progu podatkowego. Przychód z premii należy także wliczyć do podstawy wymiaru składki ZUS.
Stanowi o tym rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe.
Sprawdź także: Zatrudnienie pracownika od A do Z - umowa o pracę. Formalności, obowiązki pracodawcy, dotacje z Urzędu Pracy na zatrudnienie
Wyjątki, które mogą powodować inne rozliczanie, są w sytuacji, gdy np. pracownik przebywa na zasiłku wypłacanym przez ZUS oraz gdy nagroda sfinansowana będzie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (dotyczy to zazwyczaj dużych podmiotów).
Dodatkowe wynagrodzenia wypłacane pracownikom mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodu w okresie, za który są należne, jednak tylko wtedy gdy zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji zatrudnionemu w terminach wynikających z Kodeksu Pracy, lub na podstawie umowy wynikającej ze stosunku pracy.
Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: listopad 2024
Stale pracujemy nad rozwojem Fakturowni – tak aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. W poprzednim miesiącu postawiliśmy głównie na optymalizacje: zarówno naszego systemu, jak i integracji. Nie zabrakło również nowości, które usprawniają codzienną pracę użytkowników i dają im nowe opcje – np. możliwość wyliczania marży przy rachunkach i fakturach eksportowych.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Nowości i optymalizacje: październik 2024
Październik zdecydowanie był w Fakturowni miesiącem integracji: właśnie w tym obszarze wprowadziliśmy najwięcej nowych opcji i usprawnień. To jednak nie koniec udogodnień, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie.
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.