Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2022 r.?
Prowadzenie firmy

Kogo dotyczy obowiązek posiadania kasy fiskalnej w 2022 r.?

Justyna Zaporowska

Justyna Zaporowska, 2022-07-19

Ministerstwo Finansów wyraża chęć, aby w najbliższych latach wszyscy podatnicy raportowali sprzedaż za pomocą kas fiskalnych – docelowo typu online. Jest to według Wojciecha Śliża, byłego pracownika Ministerstwa Finansów, najskuteczniejsze narzędzie uszczelniania sprzedaży B2C tj. sprzedaży konsumenckiej.

Kto ma obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej?

Obowiązkowa fiskalizacja kolejnych branż rozszerza się z roku na rok. W 2022 r. katalog usług, które muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, rozszerza się o branżę myjni samochodowych, które będą mieć obowiązek fiskalizacji od 1 października 2022 r. - dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych usług podobnych w tym myjni samoobsługowych.

Jak wskazuje § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązkowo w 2022 r. kasę fiskalną, od pierwszej sprzedaży, posiadać muszą przedsiębiorcy działający przede wszystkim w obszarach:

 • sprzedaży silników, części i akcesoriów do napędów pojazdów i motocykli oraz ich naprawy, łącznie z naprawami i wymianą opon i kół,
 • usług dotyczących badań technicznych pojazdów,
 • sprzedaży gazu płynnego,
 • sprzedaży wyrobów elektronicznych, optycznych i komputerów,
 • usług przewozu taksówkami oraz pasażerskich i samochodowych,
 • sprzedaży sprzętu fotograficznego, z wyłączeniem części, akcesoriów i wyposażenia do tego sprzętu,
 • sprzedaży paliw płynnych i dodatków do paliw przeznaczonych do napędu silników spalinowych,
 • sprzedaży wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2% oraz napojów alkoholowych, które są mieszaniną piwa i innych napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokłady samolotów,
 • sprzedaży perfum i wód toaletowych, z wyłączeniem towarów dostarczanych na pokłady samolotów,
 • sprzedaży biżuterii i wyrobów z metali szlachetnych,
 • usług doradztwa podatkowego i prawniczych, z wyłączeniem usług notarialnych,
 • usług fryzjerskich i kosmetycznych,
 • usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, z wyłączeniem usług świadczonych wymienionych w poz.48 załącznika do ww. rozporządzenia,
 • usług gastronomicznych świadczonych stacjonarnie oraz usług cateringu
 • usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej rozrywki i rekreacji- w zakresie wstępu,
 • oraz od 01.10. jak wcześniej opisano usługi mycia, czyszczenia pojazdów i podobnych usług.

Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą w 2022 roku?

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Kto jest zwolniony z ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?

Nadal jednak obowiązują zwolnienia wykazane w §3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w sytuacji, gdy kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł – podatnicy zwolnieni są z obowiązku stosowania kas. 

Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających w danym roku prowadzenie działalności limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu jej wykonywania.

W sytuacji przekroczenia tej kwoty podatnik zobligowany jest do zakupu i instalacji kasy fiskalnej przed upływem dwóch miesięcy następujących po miesiącu, kiedy doszło do przekroczenia limitu.

Sprawdź także: Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?

Dla kogo ulgi na zakup kasy fiskalnej?

Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu kasy fiskalnej online, po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez urząd skarbowy, przedsiębiorcy przysługiwać będzie ulga na zakup kasy fiskalnej w wysokości 700 zł.

Sprawdź także: Polski Ład od 01.07.2022 - jakie zmiany w podatkach i składce zdrowotnej?

A może drukarka fiskalna zamiast kasy?

Jeżeli chcesz mieć porządek w dokumentach i wszystko w jednym miejscu, koniecznie wypróbuj moduł Fakturowni do drukarek fiskalnych Fiskator. Dzięki temu wygodnie wydrukujesz paragony i faktury bezpośrednio z konta w Fakturowni. Jaka jest różnica między kasą fiskalną a drukarką fiskalną? Te pierwsze działają samodzielne, a do obsługi drugich konieczna jest dedykowana aplikacja na komputer. Fiskator jest kompatybilny z systemami Windows, Linux i macOS, a do tego możesz podłączyć się do więcej niż jednej drukarki. Jeżeli zaciekawił Cię temat drukarek fiskalnych i modułu Fakturowni Fiskator, chcesz dowiedzieć się, dla jakich branż jest przeznaczony, oraz zobaczyć przykłady użycia modułu w praktyce — przeczytaj więcej na ten temat TUTAJ. Możesz również wypróbować Fiskator przez 30 dni za darmo!

Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!