Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zaporowska, 2022-07-19
Ministerstwo Finansów wyraża chęć, aby w najbliższych latach wszyscy podatnicy raportowali sprzedaż za pomocą kas fiskalnych – docelowo typu online. Jest to według Wojciecha Śliża, byłego pracownika Ministerstwa Finansów, najskuteczniejsze narzędzie uszczelniania sprzedaży B2C tj. sprzedaży konsumenckiej.
Obowiązkowa fiskalizacja kolejnych branż rozszerza się z roku na rok. W 2022 r. katalog usług, które muszą ewidencjonować sprzedaż za pomocą kasy fiskalnej, rozszerza się o branżę myjni samochodowych, które będą mieć obowiązek fiskalizacji od 1 października 2022 r. - dotyczy to mycia, czyszczenia samochodów i innych usług podobnych w tym myjni samoobsługowych.
Jak wskazuje § 4 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, obowiązkowo w 2022 r. kasę fiskalną, od pierwszej sprzedaży, posiadać muszą przedsiębiorcy działający przede wszystkim w obszarach:
Sprawdź także: Jak założyć działalność gospodarczą?
Nadal jednak obowiązują zwolnienia wykazane w §3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w sytuacji, gdy kwota obrotu z tytułu sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w poprzednim lub bieżącym roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł – podatnicy zwolnieni są z obowiązku stosowania kas.
Należy jednak mieć na uwadze, że w przypadku przedsiębiorców rozpoczynających w danym roku prowadzenie działalności limit zwolnienia obliczany jest proporcjonalnie do okresu jej wykonywania.
W sytuacji przekroczenia tej kwoty podatnik zobligowany jest do zakupu i instalacji kasy fiskalnej przed upływem dwóch miesięcy następujących po miesiącu, kiedy doszło do przekroczenia limitu.
Sprawdź także: Kiedy przedsiębiorcy przysługują prawa konsumenta?
Warto wspomnieć, że w przypadku zakupu kasy fiskalnej online, po spełnieniu określonych warunków wymaganych przez urząd skarbowy, przedsiębiorcy przysługiwać będzie ulga na zakup kasy fiskalnej w wysokości 700 zł.
Jeżeli chcesz mieć porządek w dokumentach i wszystko w jednym miejscu, koniecznie wypróbuj moduł Fakturowni do drukarek fiskalnych Fiskator. Dzięki temu wygodnie wydrukujesz paragony i faktury bezpośrednio z konta w Fakturowni. Jaka jest różnica między kasą fiskalną a drukarką fiskalną? Te pierwsze działają samodzielne, a do obsługi drugich konieczna jest dedykowana aplikacja na komputer. Fiskator jest kompatybilny z systemami Windows, Linux i macOS, a do tego możesz podłączyć się do więcej niż jednej drukarki. Jeżeli zaciekawił Cię temat drukarek fiskalnych i modułu Fakturowni Fiskator, chcesz dowiedzieć się, dla jakich branż jest przeznaczony, oraz zobaczyć przykłady użycia modułu w praktyce — przeczytaj więcej na ten temat TUTAJ. Możesz również wypróbować Fiskator przez 30 dni za darmo!
Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Paulina Grzęda
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Podsumowanie nowości lipiec 2024
Lipiec przyniósł wiele nowości - możliwość połączenia Fakturowni z kontem bankowym, funkcję OCR czy włączenie nowego sposobu płatności online i wiele więcej! Zapraszamy na przegląd lipcowego podsumowania.
Podsumowanie nowości czerwiec 2024
Czerwiec przyniósł sporo istotnych nowości w naszym systemie, które z pewnością usprawnią Twoją codzienną pracę. Niezależnie od tego, czy jesteś nowym użytkownikiem, czy długoletnim klientem, znajdziesz tu coś, co pomoże Ci jeszcze lepiej wykorzystać możliwości naszego systemu. Zapraszamy do lektury i odkrywania nowości, które wprowadziliśmy w czerwcu!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.