Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

fakturownia, zmiany, pit,polskilad,ulga,reforma,zmiany
Prowadzenie firmy

Polski Ład - koniec z ulgą dla klasy średniej? Sprawdź, co się zmieni

Agata Olejniczak

Agata Olejniczak, 2022-03-24

Ministerstwo Finansów stale pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Te zakładają m.in. likwidację bardzo krytykowanej ulgi dla klasy średniej. Co to oznacza dla podatników? Sprawdź!

W czwartek 24 marca Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt likwidacji ulgi dla klasy średniej, która została wprowadzona 1 stycznia 2022 w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tym razem Polacy mają nie stracić, gdyż jednocześnie stawka PIT ma zostać obniżona z 17 procent na 12 procent. 

Ulga dla klasy średniej - wady reformy

Ulga dla klasy średniej, wprowadzona niecałe trzy miesiące temu, od początku była obiektem krytyki Polaków. Teoretycznie reforma okazywała się korzystna w obliczu likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku (to kolejna zmiana Polskiego Ładu, której zasadność poddawana jest w wątpliwość). Ulga ma przysługiwać pracownikom zarabiającym pomiędzy 5701 zł a 11141 zł brutto. Na etapie planowania zmiany najprawdopodobniej nie przewidziano jednak, że duża część podatników będzie musiała zwrócić ulgę, gdy np. straci pracę albo zapłacić większy podatek po otrzymaniu nagrody czy premii. Stąd ogromny dylemat niejednego podatnika: rezygnować z ulgi czy przy niej pozostać. 

Stąd intensywna krytyka reformy - mało kto jest przecież w stanie przewidzieć, co wydarzy się w ciągu roku, zwłaszcza na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło wycofać ulgę dla klasy średniej po "wsłuchaniu się w głos społeczeństwa i przyjęciu krytycznych uwag". 

Likwidacja ulgi dla klasy średniej - krytyka reformy

- Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorców, pracodawców, dostawców IT – pisze na swoim profilu na Twitterze Minister Finansów, Artur Soboń.

W czwartek 24 marca rząd zaproponował likwidację ulgi dla klasy średniej. Konsultacje na ten temat potrwają do 2 kwietnia. Zatwierdzone zmiany w ramach Polskiego Ładu zaczną obowiązywać od lipca 2022. 

Sprawdź także: Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą (fakturownia.pl)

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!