Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Agata Olejniczak, 2022-03-24
Ministerstwo Finansów stale pracuje nad zmianami w Polskim Ładzie. Te zakładają m.in. likwidację bardzo krytykowanej ulgi dla klasy średniej. Co to oznacza dla podatników? Sprawdź!
W czwartek 24 marca Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt likwidacji ulgi dla klasy średniej, która została wprowadzona 1 stycznia 2022 w ramach tzw. Polskiego Ładu. Tym razem Polacy mają nie stracić, gdyż jednocześnie stawka PIT ma zostać obniżona z 17 procent na 12 procent.
Ulga dla klasy średniej, wprowadzona niecałe trzy miesiące temu, od początku była obiektem krytyki Polaków. Teoretycznie reforma okazywała się korzystna w obliczu likwidacji możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku (to kolejna zmiana Polskiego Ładu, której zasadność poddawana jest w wątpliwość). Ulga ma przysługiwać pracownikom zarabiającym pomiędzy 5701 zł a 11141 zł brutto. Na etapie planowania zmiany najprawdopodobniej nie przewidziano jednak, że duża część podatników będzie musiała zwrócić ulgę, gdy np. straci pracę albo zapłacić większy podatek po otrzymaniu nagrody czy premii. Stąd ogromny dylemat niejednego podatnika: rezygnować z ulgi czy przy niej pozostać.
Stąd intensywna krytyka reformy - mało kto jest przecież w stanie przewidzieć, co wydarzy się w ciągu roku, zwłaszcza na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Dlatego Ministerstwo Finansów postanowiło wycofać ulgę dla klasy średniej po "wsłuchaniu się w głos społeczeństwa i przyjęciu krytycznych uwag".
- Dialog ten traktuję serio i czekam na uwagi, bez których nie będzie dobrego projektu. W czwartek zapraszam księgowych i doradców podatkowych, w piątek przedsiębiorców, pracodawców, dostawców IT – pisze na swoim profilu na Twitterze Minister Finansów, Artur Soboń.
W czwartek 24 marca rząd zaproponował likwidację ulgi dla klasy średniej. Konsultacje na ten temat potrwają do 2 kwietnia. Zatwierdzone zmiany w ramach Polskiego Ładu zaczną obowiązywać od lipca 2022.
Sprawdź także: Polski Ład. 10 rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli jesteś przedsiębiorcą (fakturownia.pl)
Prowadzenie firmy
Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
W 2018 roku pojawiła się ustawa, zgodnie z którą nie każda działalność gospodarcza musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Sandra Wiśniewska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie lipca 2023
Wakacje w pełni jednak Fakturownia nie odpoczywa. Mamy dla Was nowości w funkcjach, integracjach, a także aplikacji mobilnej. Zapraszamy na przegląd!
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Webinar Fakturowni - Przygotuj się na przyszłość z e-fakturami
Chcieliśmy serdecznie podziękować za Waszą aktywność podczas ostatniego webinaru na temat KSeF.
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Podsumowanie sierpnia 2023
Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd wszystkich nowości w Fakturownia.pl!
Podsumowanie czerwca 2023
Czerwiec przyniósł wiele nowości w funkcjach, integracjach a także w aplikacji mobilnej. Wszystkie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy na przegląd!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Nazwa firmy - na jaką nazwę się zdecydować i jak wygląda zmiana nazwy firmy?
Nazwa firmy jest jednym z najważniejszych elementów jej identyfikacji i wizerunku. To pierwsze, co przychodzi klientom na myśl, gdy myślą o Twoim przedsiębiorstwie.
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie zawodowe?
Jeśli jesteś aktualnie osobą bezrobotną, masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub pragniesz zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, to powinieneś wiedzieć, z jakich form pomocy możesz skorzystać.
Remont lokalu w kosztach firmy - wszystko co powinieneś wiedzieć
Planujesz remont lokalu firmowego, aby dostosować go do aktualnych potrzeb i standardów albo utrzymać odpowiednie warunki pracy? Nie wiesz jak uwzględnić go w kosztach firmy? Ten artykuł pomoże Ci zaplanować i udokumentować poprawnie wydatki na ten cel.
Justyna Zaporowska
Zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych
Jakie są zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych dowiesz się z poniższego artykułu.