Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Fakturownia.pl, 2016-01-26
Aktualizacja artykułu z dnia 13.01.2023 r.
Najczęstszym dokumentem, który jest wykorzystywany w przypadku sprzedaży usług na terenie Unii Europejskiej z zagranicznymi kontrahentami jest tzw. “faktura europejska”. To dokument, którego pozycje i zasady wystawiania zasadniczo nie różnią się od tych, które stosujemy wystawiając fakturę polskiemu partnerowi. Jednak jest kilka elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. Sprawdź, o jakie konkretnie chodzi.
Zasady wystawiania faktury europejskiej nie odbiegają od zasad stosowanych w naszym kraju, jednak osobie, która robi to pierwszy raz może sprawić trudność. Przydatne informacje na ten temat znajdziesz również w naszej Bazie Wiedzy.
Coraz więcej polskich przedsiębiorców może pochwalić się transakcjami z zagranicznymi partnerami. Trudno się dziwić. Współpraca z zagranicą to często ogromna szansa na rozwój i co za tym idzie - zwiększenie zysków. Przy sprzedawaniu produktów czy usług osobom lub firmom niepochodzącym z Polski często pojawia się pytanie - jak tę współpracę rozliczyć? Z pomocą przychodzi faktura europejska, znana też jako jak europejska faktura VAT. Warto jednak pamiętać, że to określenie potoczne, którego nie znajdziemy w przepisach, ale na potrzeby tego materiału, nazwę tę będziemy stosować często.
Tak, podobnie jak w każdym innym języku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zgodnie z przepisami dotyczącymi prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów "dowód księgowy powinien być sporządzony w języku polskim". Dlatego przedsiębiorcy często tworzą dokumenty w dwóch językach. To optymalne rozwiązanie, które rzeczywiście może okazać się złotym środkiem.
Sprawdź także: Slim VAT 3 - co się zmieni od 2023 r.? Jak będą rozliczane korekty w obcej walucie?
Wystawiając fakturę europejską, musimy pamiętać o takich elementach jak:
Należy również sprawdzić, czy kontrahent jest czynnym podatnikiem podatku VAT w bazie VIES.
*Najczęściej obowiązek podatkowy przerzucany jest na nabywcę (odwrotne obciążenie), dlatego w rubryce stawki podatku należy podać „np”, czyli nie podlega.
Sprawdź także: Odwrotne obciążenie - co to jest i kogo dotyczy?
Istotnym elementem każdej faktury, również tej europejskiej, jest miejsce świadczenia usługi. Od niego zależy, która ze stron danej transakcji będzie zmuszona rozliczyć koszty podatku VAT. Zazwyczaj jest to obowiązek kupującego (w tym przypadku zagranicznego kontrahenta), który kupuje coś od firmy z Polski (czyli nieposiadającej siedziby w kraju partnera z UE).
Sprawa zatem wydaje się prosta - na fakturze europejskiej podajemy siedzibę działalności usługobiorcy. Rzeczywiście tak donosi nam zasada ogólna. Mówi ona, że miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest obszar, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Trzeba jednak wiedzieć, że szczegóły na ten temat podaje art. 28 b. ustawy o VAT.
Uwaga na wyjątki!
Sprzedaż dla kontrahenta nie będącego czynnym podatnikiem VATu europejskiego będzie podlegała opodatkowaniu w Polsce. Sprzedaż usług elektronicznych, telekomunikacyjnych i nadawczych podlega opodatkowaniu ze względu na miejsce świadczenia usług i rządzi się własnymi prawami.
Sprawdź także: Metody przeliczania kwot na fakturach VAT
Należy też pamiętać, że nie wszystkie usługi, świadczone na rzecz podatników z UE, nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce. Szczególną uwagę należy zwrócić na usługi związane z:
Sprawdź także: Kogo będzie dotyczył obowiązek prowadzenia ewidencji płatności — zmiany w VAT od 2024 r.
Co w przypadku gdy usługa świadczona jest na terenie Polski, ale dla klienta z zagranicy, który jest osobą fizyczną? Wówczas konieczne będzie opodatkowanie usługi według właściwej stawki VAT, która została przewidziana dla danej usługi na terytorium naszego kraju.
Sprawdź także: VAT OSS co to jest, kogo dotyczy i co warto wiedzieć?
Jeżeli jako przedsiębiorca chcesz sprzedawać produkty lub świadczyć usługi dla klienta zagranicznego z terenu Unii Europejskiej, musisz dokonać rejestracji do celów VAT UE. Obowiązek ten dotyczy czynnych oraz zwolnionych podatników VAT. Rejestracja odbywa się na bazie wniosku VAT-R. Uzupełnij w nim część C.3. Na tej podstawie otrzymasz numer NIP UE, który da Ci możliwość wykonywania transakcji z zagranicznymi kontrahentami.
Aby sprawdzić, czy dany numer VAT UE jest aktywny, posłuż się systemem VIES. To bardzo ważne. Dzięki tej weryfikacji unikniesz potencjalnych niebezpieczeństw finansowych.
Wystawiając fakturę dokumentującą sprzedaż wewnątrzwspólnotową, każdorazowo jesteśmy zobowiązani sprawdzić, czy kontrahent widnieje jako czynny podatnik VAT w VIES. Tylko wystawiając fakturę czynnemu podatnikowi VAT w kraju UE, że możemy skorzystać z odwrotnego obciążenia i wystawić fakturę ze stawką VAT np (nie podlega). Wówczas to nabywca zobowiązany jest opodatkować usługę w zakresie VAT w kraju dostawy.
Korzystając z programu do fakturowania Fakturownia.pl nie musisz martwić się, że pominiesz niektóre z istotnych elementów faktury europejskiej. Nasz system pomoże Ci przejść odpowiednio tę drogę. Sprawdź, jakie opcje w tej kwestii oferuje Fakturownia:
Sprawdź także: Faktura - definicja, co zawiera i jak ją wystawić oraz jakie rodzaje faktur obowiązują
Sprzedaż Twoich produktów i usług na arenie międzynarodowej to Twoja szansa na rozwój firmy. Wystawienie faktury europejskiej, zwłaszcza przy użyciu systemu Fakturownia.pl, nie jest skomplikowane. Dokument ten nie tylko sformalizuje Twoją współpracę, ale również ułatwi kontakt pomiędzy nabywcą a odbiorcą.
Powodzenia we współpracy z zagranicznymi kontrahentami!
Sprawdź także: Faktura online - jak wystawić ją za darmo?
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: październik 2024
Październik zdecydowanie był w Fakturowni miesiącem integracji: właśnie w tym obszarze wprowadziliśmy najwięcej nowych opcji i usprawnień. To jednak nie koniec udogodnień, nad którymi pracowaliśmy w ostatnim czasie.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Nowości i optymalizacje: wrzesień 2024
We wrześniu pracowaliśmy intensywnie nad optymalizacjami systemu. Mamy też kilka nowości, które z pewnością ucieszą naszych Użytkowników. Oto najważniejsze z nich!
Podsumowanie nowości sierpień 2024
Co nowego w sierpniu? To był miesiąc pełen pracy! Wprowadziliśmy szereg ulepszeń, które usprawnią Twój biznes.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Phishing - jak zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie dać się oszustom?
W erze cyfrowej, gdzie większość naszych aktywności przeniosła się do Internetu, zjawisko phishingu staje się coraz bardziej powszechne i wyrafinowane.
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.