Składka zdrowotna a Polski Ład - kolejna luka prawna

Wraz z rozpoczęciem 2022 roku w życie wchodzi Polski Ład. Nowy ład, nowe… komplikacje. Rządowe rozwiązanie ekonomiczno - podatkowe napawa strachem nawet doświadczonych księgowych. Nie brak ogromnych zmian i w związku z tym - wielu niewiadomych. Jedne z największych dotyczą naliczania składki zdrowotnej. Twórcy Polskiego Ładu nie zauważyli pozostawionej w niej sporej niedoróbki.
Problemy z rozliczaniem pensji po nowym roku
Tworzony naprędce Polski Ład wywołał głosy oburzenia wśród wielu pracodawców. Wizja sporych zmian w sposobie naliczania składki zdrowotnej spowodowała obawy co do możliwości właściwego dostosowania sposobów naliczania pensji. Firmy, które wypłacają wynagrodzenie za grudzień w styczniu (czyli te stanowiące większość) mogłyby nie zdążyć z przygotowaniem programów księgowych przed noworoczną rewolucją finansową. Na szczęście, być może z powodu niedopatrzenia, przedsiębiorcy zyskują dodatkowy czas.
Nowa składka zdrowotna nie wejdzie w życie w styczniu 2022
Obowiązujące do tej pory zasady naliczania składki zdrowotnej dla osób prowadzących pozarolniczą działalność były jednolite. Polski Ład kładzie temu kres, ale nie, jak można by się spodziewać, od 1 stycznia 2022 roku. Dlaczego nowe reguły ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenia zdrowotne nie zaczną obowiązywać wraz z wejściem w życie sztandarowego rozwiązania rządu?
Twórcy Polskiego Ładu uznali, że rok składkowy rozpoczyna się nie wtedy, kiedy rok kalendarzowy. Startuje bowiem 1 lutego. Pojawia się więc luka dotycząca stycznia 2021 roku.
Jak rozliczyć składkę zdrowotną w styczniu 2022 roku?
Skoro nowy rok składkowy rozpoczyna się dopiero w lutym 2022 roku, składki za styczeń (do 20.02.2022 roku) należy rozliczyć na dotychczasowych zasadach. Tak, jak do tej pory, będzie nią zadeklarowana kwota, która jednak nie jest niższa niż 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl
Składka zdrowotna w Polskim Ładzie - najważniejsze zmiany
Jakie zmiany od lutego 2022 roku w kwestii składki zdrowotnej niesie za sobą wprowadzenie Polskiego Ładu? Jak można się spodziewać, nowe naliczanie składki nie będzie przyjazne przedsiębiorcom. Jedną z najbardziej dotkliwych dla właścicieli firm innowacji będzie brak możliwości odliczania składki zdrowotnej od podatku. W efekcie składka zdrowotna stanie się kolejnym podatkiem, jaki przedsiębiorcy będą musieli zapłacić.
Od lutego 2022 roku przedsiębiorcy na skali podatkowej zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 9% dochodów, a ci, którzy korzystają z podatku liniowego PIT - 4,9 %. U osób rozliczających się ryczałtem, będzie uzależniona od wysokości przychodu.
W myśl zasad Nowego Ładu każdy przedsiębiorca będzie musiał co miesiąc informować ZUS o wysokości swojego dochodu lub przychodu (w przypadku ryczałtowców).
Szybkie zmiany w składce zdrowotnej?
Czy faktycznie składka zdrowotna będzie tak naliczana? Trudno jednoznacznie powiedzieć. Jeszcze na etapie prac w Sejmie i Senacie wielu polityków z opozycji wskazywało liczne błędy i luku w brzmieniu Polskiego Ładu. Liczne media donosiły niedawno o zakulisowych informacjach, według których przepisy miałyby być szybko nowelizowane. Jak będzie, pokaże czas. Na naszym blogu na pewno będziemy bacznie się im przyglądać.
Powrót