Przedsiębiorco, czy pamiętasz o nowym pliku JPK_VAT?

author Magda , 2020-10-09
Zmiany w JPK_VAT

Nowe pliki JPK V_7M i JPK V_7K łączą dotychczas obowiązujące JPK_VAT z deklaracjami podatkowymi VAT-7 lub VAT-7K. Wszystkie transakcje zrealizowane od 1 października przedsiębiorcy będą musieli raportować na nowych zasadach. W artykule przypomnimy najważniejsze kwestii dotyczące plików JPK V_7M i JPK V_7K.

Głównym celem wprowadzenia plików JPK V_7M (dla rozliczeń miesięcznych) i JPK V_7K (dla rozliczeń kwartalnych) była potrzeba uproszczenia procesu raportowania oraz wyeliminowanie konieczności dublowania danych przekazywanych fiskusowi. Co w praktyce się zmieniło?

JPK V_7M i JPK V_7K — co się zmieniło?

Najważniejszą zmianą towarzyszącą wprowadzeniu nowego systemu raportowania jest połączenie dotychczas obowiązujących plików JPK_VAT z deklaracjami podatkowymi VAT-7 lub VAT-7K. Nowa formuła zawiera dwie części: deklaracyjną, która zastąpi deklaracje VAT-7/VAT-7K i ewidencyjną, która zastąpi plik JPK_VAT. Nowa struktura obejmuje następujące elementy:

  • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres;
  • pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (VAT-7K);
  • dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.

Info: zgodnie z nowym prawem w listopadzie (dot. transakcji wykonanych w październiku) przedsiębiorcy nie będą więc wysyłać plików JPK_VAT i deklaracji podatkowych, a jedynie jeden raport w formie JPK V_7M lub JPK V_7K.

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

Czy nowe zasady obejmą wszystkich czynnych podatników VAT?

Wprowadzenie nowego systemu raportowania miało nastąpić już kilka miesięcy temu. Niestety, plany rządu pokrzyżowała pandemia. Od 1 października obowiązek składania plików JPK V_7M i JPK V_7K mają więc wszyscy czynni podatnicy VAT, bez względu na wielkość firmy.

Info: czynni podatnicy VAT wciąż będą musieli niezależnie składać inne deklaracje podatkowe: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-12 czy VAT-14, VAT-21,VAT-23, VAT-26, jak również informacje VAT-R, VAT-UE, VAT-UEK.

Kiedy trzeba złożyć pierwszy JPK V_7M i JPK V_7K?

Okres rozliczeniowy uwzględniający nowe prawo wszedł w życie 1 października. To oznacza, że październik jest pierwszym miesiącem rozliczeniowym, za który czynni podatnicy VAT złożą nowy plik JPK.

Podatnicy, którzy rozliczają się w systemie miesięcznym, pierwszą deklarację JPK V_7M będą musieli złożyć do 25 listopada.
Ci, którzy rozliczają się w systemie kwartalnym, będą musieli złożyć:

  • część ewidencyjną nowego pliku JPK_V7K za październik — do 25 listopada;
  • część ewidencyjną nowego pliku JPK_V7K za listopad — do 25 grudnia;
  • część ewidencyjną nowego pliku JPK_V7K za grudzień oraz część deklaracyjną za cały kwartał — do 25 stycznia.

UWAGA: Czynni podatnicy VAT po raz ostatni będą musieli złożyć starą wersję deklaracji JPK_VAT do 25 października, w której rozliczą się za poprzedni miesiąc – wrzesień.

Dokument należy wysłać elektronicznie, podpisując go:

  • podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE) lub
  • profilem zaufanym lub
  • danymi autoryzującymi.

Co jeszcze się zmieni?

W nowych plikach JPK V_7M i JPK V_7K przedsiębiorcy znajdą także dodatkowy, niedostępny we wcześniejszych wersjach element — kody GTU. Kody GTU wskazują przynależność sprzedawanych dóbr i świadczonych usług do jednej z trzynastu grup towarowo-usługowych. Klasyfikacja uwzględnia oznaczenia od 01 do 13. Kody od 01 do 10 określają towary, od 11 do 13 - usługi. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule, który znajdziesz tutaj.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.