Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Ewelina Rychlik, 2022-02-12
Nowy rok…nowa rzeczywistość w prawie podatkowym. 2022r zapowiada się niczym przejażdżka rollercoasterem, czy zaliczymy ją do udanych? To się okaże na mecie. My tymczasem zaczynamy od szczególnego wyróżnienia, a mianowicie Fakturownia znalazła się na liście Diamentów Forbesa! Zajęliśmy 7 miejsce wśród firm z przychodem od 5 do 50 mln zł w województwie mazowieckim i 36 miejsce na liście ogólnopolskiej.
Jakie funkcje weszły pewnym krokiem z nowym rokiem w Fakturowni? Przekonajmy się! Zapraszam do podsumowania stycznia.
1. Polski ład wprowadził w życie przedsiębiorców nowe wymagania prawne, do których Fakturownia dostosowuje się na bieżąco. Dodaliśmy stawki ryczałtu na 2022r, 14% i 12% oraz usunęliśmy 20% stawkę ryczałtową. Możesz zmienić te dane w Ustawienia > Dane firmy, edytując swoją firmę. Zaznacz checkbox Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, pojawi się wtedy rubryka Domyślna stawka zryczałtowanego podatku dochodowego, gdzie możesz wybrać odpowiednią dla siebie stawkę podatku.
Sprawdź także: Polski Ład a przychody ewidencjonowane i karta podatkowa - rewolucja, na której straci wielu?
2. Zmianom uległo również oprocentowanie odsetek za zwłokę, które zaktualizowaliśmy zgodnie z wysokością odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego.
Od 5 stycznia 2022 r.:
5,75% – odsetki od sumy pieniężnej,
7,75% – odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego.
Aktualizacja objęła także wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., wynosi:
9,75% w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym;
11,75% w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.
3. Ulepszyliśmy formę obliczania terminu zaległości w nocie odsetkowej.
Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!
4. Wystawiając JPK V7 wprost z Fakturowni masz pewność, że JPK V7 wariant 2 obowiązujący od 01.01.2022 jest dostępny w naszym systemie. Pierwszy raz JPK V7 wariant 2 należy wygenerować w lutym 2022r.
5. W wachlarzu noworocznych zmian obowiązujących od 01.01.2022r. mamy również całkiem nowy kod procedur IED - Interfejs Elektroniczny Dostawca oraz WSTO_EE. To kod który zastępuje dotychczasowy EE, który od 1 lipca 2021 był połączeniem dawnego EE + SW.
WSTO_EE i EE są stosowane w jednolitym pliku kontrolnym zamiennie, niezależnie które oznaczenie wybierzesz, w JPK V7 w wersji 1 będzie wypełniony EE, a w JPK V7 w wersji 2 będzie zaznaczony WSTO_EE.
6. Stale uzupełniamy API Fakturowni, tym razem dodaliśmy Opis produktu na pozycjach poprzez parametr fill_products_descriptions
7. Dodaliśmy funkcję do pocztowej książki nadawczej, która umożliwia wskazanie na adres korespondencyjny. Wiele firm ma siedzibę w innym miejscu niż oddział do którego wysyłane są faktury tradycyjną pocztą polską, ta funkcja ułatwi przepływ dokumentów do odpowiednich lokalizacji. Należy zaznaczyć checkbox Inny adres korespondencyjny (Adresat), wtedy zaczytują się dane z wypełnionego pola Adresat. Brak ww. zaznaczonego checkboxa spowoduje wczytanie danych znajdujących się na karcie Klienta (Kontrahenta) w polu Adres.
8. Ujednoliciliśmy tytuły autopłatności, przesyłany jest numer faktury, niezależnie od ilości produktów na dokumencie.
9. Wprowadziliśmy nową aktywność, powiadomienie o zmianie numeru konta bankowego w dziale.
10. W POS Punkt Obsługi Sprzedaży u boku rabatu procentowego dodaliśmy możliwość wyboru rabatu kwotowego. Wystarczy wprowadzić produkt, wybrać ikonę prezentu i wpisać potrzebną wartość w jednym z dwóch pól opcji rabatowych.
Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku, Linkedinie oraz Instagramie.
Prowadzenie firmy
Działalność nierejestrowana - wszystko, co musisz wiedzieć
W 2018 roku pojawiła się ustawa, zgodnie z którą nie każda działalność gospodarcza musi być wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Sandra Wiśniewska
fakturownia - komunikaty
Podsumowanie lipca 2023
Wakacje w pełni jednak Fakturownia nie odpoczywa. Mamy dla Was nowości w funkcjach, integracjach, a także aplikacji mobilnej. Zapraszamy na przegląd!
Ewelina Helbrecht
Fakturownia - aktualności
Webinar Fakturowni - Przygotuj się na przyszłość z e-fakturami
Chcieliśmy serdecznie podziękować za Waszą aktywność podczas ostatniego webinaru na temat KSeF.
Urlop ojcowski: co zmieni się w 2023?
Wraz z dniem 26 kwietnia 2023 roku w życie weszły zmiany dotyczące urlopów ojcowskich. Mają one związek z dyrektywą “work-life balance”.
Zwolnienie ze składki zdrowotnej: jakie zmiany dotyczące składki zdrowotnej przynosi 2023?
W 2023 wzrosła płaca minimalna, a wraz z nią w górę poszybowała składka na ubezpieczenie zdrowotne. Zmiany dotyczą również przedsiębiorców i komplementariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.
Podsumowanie sierpnia 2023
Jak co miesiąc zapraszamy na przegląd wszystkich nowości w Fakturownia.pl!
Podsumowanie czerwca 2023
Czerwiec przyniósł wiele nowości w funkcjach, integracjach a także w aplikacji mobilnej. Wszystkie znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy na przegląd!
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Fakturownia - porady
Narzędzia, które usprawnią Twoją codzienną pracę w firmie
Prowadzenie przedsiębiorstwa to nie tylko ogromna odpowiedzialność, ale również ciągły rozwój i dostosowywanie funkcjonowania firmy do nieustannie zmieniających się standardów rynku.
Nazwa firmy - na jaką nazwę się zdecydować i jak wygląda zmiana nazwy firmy?
Nazwa firmy jest jednym z najważniejszych elementów jej identyfikacji i wizerunku. To pierwsze, co przychodzi klientom na myśl, gdy myślą o Twoim przedsiębiorstwie.
Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy na szkolenie zawodowe?
Jeśli jesteś aktualnie osobą bezrobotną, masz problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub pragniesz zmienić swoje kwalifikacje zawodowe, to powinieneś wiedzieć, z jakich form pomocy możesz skorzystać.
Remont lokalu w kosztach firmy - wszystko co powinieneś wiedzieć
Planujesz remont lokalu firmowego, aby dostosować go do aktualnych potrzeb i standardów albo utrzymać odpowiednie warunki pracy? Nie wiesz jak uwzględnić go w kosztach firmy? Ten artykuł pomoże Ci zaplanować i udokumentować poprawnie wydatki na ten cel.
Justyna Zaporowska
Zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych
Jakie są zasady i wymogi prawne związane z prowadzeniem usług wynajmu miejsc noclegowych dowiesz się z poniższego artykułu.