Blog Fakturowni

Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.

podsumowanie miesiąca styczeń fakturownia polski ład ryczałt kody procedur odsetki ied api wsto ee oprocentowanie
fakturownia - komunikaty

Podsumowanie nowości w systemie - styczeń 2022

Ewelina Rychlik

Ewelina Rychlik, 2022-02-12

Nowy rok…nowa rzeczywistość w prawie podatkowym. 2022r zapowiada się niczym przejażdżka rollercoasterem, czy zaliczymy ją do udanych? To się okaże na mecie. My tymczasem zaczynamy od szczególnego wyróżnienia, a mianowicie Fakturownia znalazła się na liście Diamentów Forbesa! Zajęliśmy 7 miejsce wśród firm z przychodem od 5 do 50 mln zł w województwie mazowieckim i 36 miejsce na liście ogólnopolskiej.

Jakie funkcje weszły pewnym krokiem z nowym rokiem w Fakturowni? Przekonajmy się! Zapraszam do podsumowania stycznia.

1. Polski ład wprowadził w życie przedsiębiorców nowe wymagania prawne, do których Fakturownia dostosowuje się na bieżąco. Dodaliśmy stawki ryczałtu na 2022r, 14% i 12% oraz usunęliśmy 20% stawkę ryczałtową. Możesz zmienić te dane w Ustawienia > Dane firmy, edytując swoją firmę. Zaznacz checkbox Płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego, pojawi się wtedy rubryka Domyślna stawka zryczałtowanego podatku dochodowego, gdzie możesz wybrać odpowiednią dla siebie stawkę podatku.

Sprawdź także: Polski Ład a przychody ewidencjonowane i karta podatkowa - rewolucja, na której straci wielu?

2. Zmianom uległo również oprocentowanie odsetek za zwłokę, które zaktualizowaliśmy zgodnie z wysokością odsetek ustawowych wynikających z Kodeksu cywilnego. 

Od 5 stycznia 2022 r.:

5,75% – odsetki od sumy pieniężnej,

7,75% – odsetki za opóźnienie w spełnieniu świadczenia pieniężnego.

Aktualizacja objęła także wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych od 1 stycznia 2022 r. do 30 czerwca 2022 r., wynosi:

9,75%  w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym;

11,75% w stosunku rocznym - w przypadku transakcji handlowych, w których dłużnikiem nie jest podmiot publiczny będący podmiotem leczniczym.

3. Ulepszyliśmy formę obliczania terminu zaległości w nocie odsetkowej.

Sprawdź także: Klient spóźnia się z opłaceniem faktury? Sprawdź, co możesz zrobić!

4. Wystawiając JPK V7 wprost z Fakturowni masz pewność, że JPK V7 wariant 2 obowiązujący od 01.01.2022 jest dostępny w naszym systemie. Pierwszy raz JPK V7 wariant 2 należy wygenerować w lutym 2022r.

5. W wachlarzu noworocznych zmian obowiązujących od 01.01.2022r. mamy również całkiem nowy kod procedur IED - Interfejs Elektroniczny Dostawca oraz WSTO_EE. To kod który zastępuje dotychczasowy EE, który od 1 lipca 2021 był połączeniem dawnego EE + SW.

WSTO_EE i EE są stosowane w jednolitym pliku kontrolnym zamiennie, niezależnie które oznaczenie wybierzesz, w JPK V7 w wersji 1 będzie wypełniony EE, a w JPK V7 w wersji 2 będzie zaznaczony WSTO_EE.

 

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce i w Europie
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

 

6. Stale uzupełniamy API Fakturowni, tym razem dodaliśmy Opis produktu na pozycjach poprzez parametr fill_products_descriptions

7. Dodaliśmy funkcję do pocztowej książki nadawczej, która umożliwia wskazanie na adres korespondencyjny. Wiele firm ma siedzibę w innym miejscu niż oddział do którego wysyłane są faktury tradycyjną pocztą polską, ta funkcja ułatwi przepływ dokumentów do odpowiednich lokalizacji. Należy zaznaczyć checkbox Inny adres korespondencyjny (Adresat), wtedy zaczytują się dane z wypełnionego pola Adresat. Brak ww. zaznaczonego checkboxa spowoduje wczytanie danych znajdujących się na karcie Klienta (Kontrahenta) w polu Adres.

8. Ujednoliciliśmy tytuły autopłatności, przesyłany jest numer faktury, niezależnie od ilości produktów na dokumencie.

9. Wprowadziliśmy nową aktywność, powiadomienie o zmianie numeru konta bankowego w dziale.

10. W POS Punkt Obsługi Sprzedaży u boku rabatu procentowego dodaliśmy możliwość wyboru rabatu kwotowego. Wystarczy wprowadzić produkt, wybrać ikonę prezentu i wpisać potrzebną wartość w jednym z dwóch pól opcji rabatowych.

Podsumowanie miesiąca styczeń w fakturowni

Zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku, Linkedinie oraz Instagramie.

 

Wypróbuj Fakturownię za darmo

Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat

Zarejestruj się!