Krajowy System e-Faktur


Konsultacje dotyczące KSeF – najważniejsze ustalenia
KSeF

Konsultacje dotyczące KSeF – najważniejsze ustalenia

Krzysztof Król

Krzysztof Król, 2024-04-04

1 marca 2024 r. zakończyły się konsultacje Ministerstwa Finansów (MF) z przedsiębiorcami, dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Trwały one od 16 lutego i objęły aż 9 zakresów tematycznych.

Spotkania z przedstawicielami MF cieszyły się dużą popularnością. Uczestniczyło w nich kilka tysięcy osób. W trakcie konsultacji zostały przedyskutowane najważniejsze aspekty związane z wprowadzeniem KSeF i jego funkcjami. Sprawdźmy, co udało się ustalić?

Nowa data obowiązkowego KSeF

19.01.2024 r. Minister Finansów – Andrzej Domański, ogłosił przesunięcie terminu wdrożenia obowiązkowego KSeF. Ta decyzja została podjęta po uwzględnieniu opinii przedsiębiorców oraz diagnozie błędów w systemie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku VAT, KSeF miał być uruchomiony 1 lipca 2024 r. W toku konsultacji MF ustaliło, że nowa data obowiązkowego wdrożenia tego systemu ma zostać ogłoszona w połowie maja 2024 r. Na podstawie zapowiedzi Ministra Finansów, można obecnie wywnioskować tylko tyle, że nie będzie to wcześniej niż 1 stycznia 2025 r. W międzyczasie mają zostać przeprowadzone dodatkowe konsultacje przedstawicieli Aplikacji Krytycznych z działami IT/firmami wdrożeniowymi, a w dalszej kolejności - utworzenie dedykowanego kanału komunikacji w kwestiach technicznych.

Sprawdź także: Co się dzieje w temacie KSeF? Pytania i odpowiedzi na stronie podatki.gov.pl oraz konsultacje Ministerstwa Finansów

Kampania medialna informująca o KSeF

Przedstawiciele MF w trakcie konsultacji zapowiedzieli kampanię na temat KSeF w mediach, celującą w dotarcie do możliwie najszerszego grona odbiorców, w tym przede wszystkim mikro i małych przedsiębiorców, u których zauważono największy deficyt wiedzy w tym temacie. Na razie nie został jednak ogłoszony dokładny termin startu tej akcji informacyjnej.

Praktyczne szkolenia z KSeF

Ministerstwo Finansów ogłosiło start praktycznych szkoleń z KSeF, które będą zorganizowane w Urzędach Skarbowych w całej Polsce. Ich rozpoczęcie przewidziano na przełom kwietnia i maja 2024 r. Zajęcia dla zainteresowanych przedsiębiorców, księgowych i dostawców oprogramowania, będą miały formę hybrydową: stacjonarno-online. Oprócz tego MF zapowiedziało, że udostępniona zostanie możliwość skorzystania z indywidualnych konsultacji, infolinii oraz bezpłatnych webinariów tematycznych dotyczących KSeF.

Sprawdź także: Krajowy System e-Faktur - czym jest i jak wygląda integracja z Fakturownią?

Techniczne aspekty KSeF omówione podczas konsultacji

Wśród technicznych aspektów KSeF, które podlegały konsultacjom, omówiony został obowiązek stosowania identyfikatora płatności. Pomimo zgłaszanych postulatów o zmianie, MF ustaliło, że wspomniane identyfikatory zostaną w KSeF w dotychczasowej formie. Nie zdecydowano się także na przesunięcie terminu wdrożenia takiego rozwiązania, choć małych podatników zmartwiło dodatkowe zadanie, tj. przepisywanie numeru KSeF do tytułu przelewu w aplikacji bankowej. Jeśli chodzi o branże faktoringową, jej przedstawiciele zażądali podczas konsultacji dostępu do faktur w KSeF, nawet gdy faktor nie jest wskazany, tłumacząc się problemami związanymi z fałszywymi fakturami i oszustwami. MF ogłosiło jednak, że takiego rozwiązania nie przewiduje. Dla przedstawicieli branży paliwowej kluczowym aspektem okazała się z kolei obsługa klienta na stacji benzynowej, w tym zagadnienia związane z czasem procesowania faktur oraz dostępnością systemu KSeF. Obecnie często na stacjach stosowane są faktury fiskalne, które zgodnie z planem powinny zostać wycofane wraz z początkiem 2025 roku. Termin ten jednak prawdopodobnie zostanie przesunięty w związku z odwołaniem obowiązkowego KSeF od lipca 2024.

Podczas konsultacji dotyczących KSeF MF pojawiło się kilka sugestii, które mogłyby usprawnić obieg informacji dotyczących KSeF. Uczestnicy spotkań zasugerowali m.in. konsultacje z przedstawicielami Aplikacji Krytycznych i z działami IT/firmami wdrożeniowymi, wprowadzenie zmian na stronie z FAQ dot. KSeF (przede wszystkim możliwość filtrowania i wyszukiwania po dacie dodania odpowiedzi) oraz uruchomienie newslettera MF w sprawie KSeF.

Sprawdź także: Zmiany w harmonogramie wdrożenia KSeF: Co to oznacza dla polskich przedsiębiorstw?