Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Agata Olejniczak, 2021-11-15
Aktualizacja artykułu 12.04.2024
Platforma Elektronicznego Fakturowania to nie to samo co Krajowy System e-Faktur. Pojęcia te mogą być mylące, szczególnie teraz, gdy polski rząd planuje wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur do obowiązkowych od 2025 roku faktur ustrukturyzowanych.
1 stycznia 2022 roku polski rząd uruchomił Krajowy System e-Faktur, który gromadził będzie wszystkie faktury polskich przedsiębiorców. Centralny system ma pozwolić na jeszcze większą kontrolę przed oszustwem podatkowym. Oznacza to jednak sporą zmianę dla polskich firm, również programów zajmujących się m.in. fakturowaniem. Z tego powodu poszukując informacji na ten temat możesz natknąć się na platformę PEF (Platforma Elektronicznego Fakturowania). To nie to samo co Krajowy System e-Faktur.
Czym się różnią od siebie te dwa systemy?
Zobacz także: Czym są faktury ustrukturyzowane? Sprawdź 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o nich i o Krajowym Systemie e-Faktur
Poszukując informacji o nowo wprowadzanej platformie dla faktur ustrukturyzowanych (obowiązkowych dla wszystkich polskich przedsiębiorców od najwcześniej od stycznia 2025 roku) można natknąć się na PEF, czyli Platformę Elektronicznego Fakturowania. Nie jest to nowy system na rynku, mimo to właśnie teraz dowiaduje się o nim sporo przedsiębiorców poszukujących informacji o nowym systemie polskiego rządu.
Czym jest zatem Platforma Elektronicznego Fakturowania (PEF), której nazwa może sugerować, że jest to nowy program rządowy faktur ustrukturyzowanych, które niedługo mają być obowiązkowe w każdej polskiej firmie? PEF to swego rodzaju pilotażowy program Ministerstwa Finansów, który służy wymianie faktur ustrukturyzowanych w obrocie z instytucjami budżetowymi. Na oficjalnej stronie internetowej PEF czytamy, że jest to: “centralna platforma do odbierania i wysyłania ustrukturyzowanych faktur elektronicznych i innych dokumentów pomiędzy zamawiającymi a wykonawcami zamówień publicznych. PEF gwarantuje prostą, szybką i wygodną obsługę faktur oraz innych dokumentów związanych z procesem obsługi zamówień publicznych, takich jak: zamówienie, awizo dostawy, potwierdzenie odbioru, faktura korygująca i nota księgowa”.
Korzystając z Platformy Elektronicznego Fakturowania każdy elektroniczny dokument można przygotować, zweryfikować jego kompletność i poprawność oraz przesłać i odebrać. Usługi PEF świadczy dwóch brokerów (na podstawie umów zawartych przez Ministerstwo Rozwoju): Firma Infinite IT Solutions oraz Konsorcjum PEFexpert. Podmioty mogą jednocześnie korzystać tylko z usług jednego Brokera PEF (wybór jest dowolny).
KSeF nie jest częścią systemu PEF.
Platforma Elektronicznego Fakturowania dedykowana jest:
Kto w chwili obecnej musi, jeszcze przed wejściem Krajowego Systemu e-Faktur, korzystać z elektronicznego fakturowania? Konieczność odbioru ustrukturyzowanych faktur elektronicznych obejmuje zamawiających, którzy są zobowiązani do stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych lub Ustawy o umowie koncesji lub Ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Przepis ten wszedł w życie 18 kwietnia 2019 roku (dla zamówień o wartości powyżej 30 tys. EURO). Od 1 sierpnia 2019 roku zaczął obowiązywać dla wszystkich zamówień publicznych.
Sprawdź także: Oficjalna strona internetowa Platformy Elektronicznego Fakturownia PEF Portal (efaktura.gov.pl)
Krajowy System e-Faktur nie jest częścią Platformy Elektronicznego Fakturowania. To dwa osobne byty. KSeF to platforma do składania elektronicznych faktur ustrukturyzowanych dla wszystkich polskich przedsiębiorców. Rozwiązanie to miało zacząć testowo działać 1 października 2021 roku. Weszło jednak 1 stycznia 2022 roku. Obowiązek składania e-faktur ustrukturyzowanych pojawi się najwcześniej od stycznia 2025 roku.
Celem KSeF, według wdrażającego tę platformę Ministerstwa Finansów, ma być lepsza efektywność pracy (automatyczne księgowanie), mniejsze koszty obsługi księgowej, minimalizacja ryzyka pomyłek, ujednolicenie faktur, krótszy do 40 dni termin zwrotu podatku czy np. przyspieszenie obiegu dokumentów. Zdaniem przedsiębiorców rozwiązanie będzie miało też wiele wad. Sprawdź szczegóły TUTAJ.
Zobacz również oficjalne informacje nt. KSeF - Krajowy System e-Faktur - Ministerstwo Finansów - Krajowa Administracja Skarbowa - Portal Gov.pl (www.gov.pl)
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: grudzień 2024
Końcówka roku upłynęła nam przede wszystkim na optymalizacjach systemowych, ale nie tylko! Pracowaliśmy również nad kilkoma nowościami – między innymi nad poszerzeniem oferty naszych importów bankowych. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian wprowadzonych w Fakturowni w grudniu.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Podsumowanie roku 2024
W Fakturowni zawsze dużo się dzieje – nie inaczej było w tym roku! Dzięki ostatnim wdrożeniom w naszym systemie możesz m.in. wygodnie monitorować finanse swojej firmy za pomocą połączenia z kontem bankowym, a także korzystać z odczytu OCR przy dodawaniu faktur kosztowych. Już wkrótce wystawisz też swój pierwszy e-paragon w naszym module fiskalnym!
Nowości i optymalizacje: listopad 2024
Stale pracujemy nad rozwojem Fakturowni – tak aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. W poprzednim miesiącu postawiliśmy głównie na optymalizacje: zarówno naszego systemu, jak i integracji. Nie zabrakło również nowości, które usprawniają codzienną pracę użytkowników i dają im nowe opcje – np. możliwość wyliczania marży przy rachunkach i fakturach eksportowych.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak rozpoznać phishingowe maile i chronić się przed oszustwami online
Coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. Od zakupów przez bankowość, aż po kontakty z firmami i instytucjami – internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z rosnącą popularnością usług online, rośnie także liczba oszustw w sieci, w tym ataków phishingowych.
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.