Jak rozliczać koszty samochodu w 2020 roku?

author Magda , 2020-02-21
rozliczenie samochodu w działalności

Prywatne auto przedsiębiorcy używane także w firmie, pojazd będący środkiem trwałym przedsiębiorstwa, samochód w leasingu. Sprawdź, jak w tym roku rozliczać koszty auta w zależności od formy własności i sposobu użytkowania.

 

W 2019 roku wprowadzono zmiany zasad rozliczanie kosztów samochodów osobowych w firmie. W 2020 nie pojawiły się żadne modyfikacje prawa. W tym roku rozliczamy samochód dokładnie tak samo, jak w roku poprzednim. Wartości możliwych odliczeń zarówno w przypadku VAT-u, jak i podatku dochodowego zależą od sposobu użytkowania pojazdu.

 

Jeśli auto jest środkiem trwałym w firmie

Jeśli wprowadziłeś auto do ewidencji i środków trwałych, możesz odliczyć nawet 100% kosztów zakupu, benzyny i kosztów eksploatacyjnych.

Aby odliczyć 100% VAT-u, musisz używać auta wyłącznie służbowo oraz:

  • zgłosić pojazd w US na druku VAT-26,
  • prowadzić kilometrówkę dla celów podatku VAT,
  • wprowadzić regulamin użytkowania samochodu w firmie.

 

Jeśli chcesz uniknąć formalności, od nabycia samochodu, wydatków eksploatacyjnych i zakupu paliwa będziesz mógł odliczyć 50% podatku VAT. W takim przypadku nie musisz zgłaszać pojazdu do US, prowadzić kilometrówki i wprowadzać regulaminu.

Aby odliczyć 100% kwoty netto z faktur za benzynę i koszty eksploatacji, musisz używać auta wyłącznie w firmie oraz prowadzić szczegółową ewidencję pojazdu, także dla celów podatku dochodowego.

 

 

Fakturownia podąża za zmianami prawnymi w Polsce
Fakturownia to prosty system, do zarządzania przychodami i wydatkami, a także całymi finansami firmy.
Zarejestruj się w Fakturownia.pl

 

Jeśli użytkujesz auto w leasingu

Jeśli używasz auta na podstawie umowy leasingu operacyjnego, najmu długoterminowego lub dzierżawy, formalnie jest ono własnością leasingodawcy. Nie wprowadzasz go więc do ewidencji środków trwałych i nie amortyzujesz w czasie. Do końca 2018 roku przedsiębiorcy nie stosowali żadnych limitów w zakresie odliczania kosztów rat czy kosztów eksploatacyjnych. Obecnie osoba użytkująca auto w leasingu może odliczyć:

  • 50% kwoty podatku VAT od wszystkich rat leasingowych i wydatków związanych z eksploatacją;
  • 75% kwoty netto w przypadku kosztów paliwa, przeglądów, napraw (limit uwzględnia również nieodliczoną część podatku VAT). Taki limit odliczeń jest możliwy, jeśli przedsiębiorca korzysta z auta także prywatnie.

 

Ważne: jeśli leasingujesz auto droższe niż 150 000 zł (225 000 zł w przypadku pojazdów elektrycznych), kwoty odliczeń zarówno w przypadku raty, jak i wydatków eksploatacyjnych należy proporcjonalnie zmniejszyć.

 

Przykład.

Jeśli wartość auta wynosi 20 000 zł, z każdej opłaty leasingowej zaliczysz do kosztów 75%  możliwej do odliczenia kwoty (150.000 zł/200.000 zł). Limit uwzględnia nie tylko kwotę netto, ale również nieodliczony VAT.

 

 

Jeśli auto jest własnością przedsiębiorcy, ale używa go także w firmie

Jeśli przedsiębiorca wykorzystuje własne auto także do celów firmowych, będzie mógł odliczyć jedynie 20% wartości każdego wydatku netto na pojazd. Z faktur za benzynę i wydatki eksploatacyjne odliczy także 50% podatku VAT.

 

Amortyzacja auta w 2020 roku

Na skutek nowelizacji ustawy o PIT od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się zasady amortyzacji pojazdów. Obowiązują one również w tym roku. W 2020 podatnicy mogą więc ujmować w kosztach odpisy amortyzacyjne od pełnej wartości pojazdu osobowego, która nie przekracza 150 000 zł.

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.