Wakacje w czasie pandemii — które kraje odmrażają turystykę i jak może wyglądać tegoroczny urlop?

author Magda , 2020-05-28
wakacje 2020

Zbliżający się sezon urlopowy sprawia, że coraz więcej osób zastanawia się, jak będą wyglądać tegoroczne wakacje. Czy będę mógł wyjechać za granicę? Czy ceny wycieczek będą zaporowe? Czy po powrocie do kraju czeka mnie kwarantanna? W artykule odpowiemy na najczęściej zadawane pytania dotyczące zagranicznych wyjazdów w czasie pandemii.

Pandemia koronawirusa odciska piętno na każdym obszarze życia. Zmienia zwyczaje zakupowe, modyfikuje system pracy, osłabia gospodarkę. Z powodu rządowych obostrzeń istotnie wpływa również na sposób spędzania wolnego czasu.

Urlop w czasach pandemii

Branża HoReCa jest jedną z tych, które najdotkliwiej odczuły skutki pandemii. Jeszcze jakiś czas temu wszystkie restauracje, hotele i pensjonaty były zamknięte. Możliwości spędzenia urlopu z dala od domu stała więc pod dużym znakiem zapytania. 4 maja w drugim etapie rozmrażania gospodarki Rząd otworzył hotele, a 18 maja restauracje i część atrakcji turystycznych. Dziś wiemy już, że wakacyjne podróże po Polsce będą możliwe, a zaplecze hotelowo-gastronomiczne jest w pełni przygotowane do przyjęcia turystów w nowym reżimie sanitarnym. Co jednak z zagranicznymi podróżami? Które kraje odmrażają turystykę i jakie kierunki będą dostępne dla polskich turystów.

Zagraniczne wyjazdy a koronawirus

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys na zlecenie Dziennika Gazety Prawnej, ponad 57 proc. mieszkańców naszego kraju po zniesieniu ograniczeń planuje spędzić urlop w domu. 37,4 proc. chce wypocząć poza czterema ścianami. Czy zagraniczne wyjazdy będą jednak możliwe? Które kraje odmrażają turystykę i przygotowują się do przyjęcia gości? Czy biura podróży podwyższą ceny wycieczek? Takie pytania zadaje sobie wiele osób, planujących wakacyjny wypoczynek. Niestety, nie na wszystkie da się dziś odpowiedzieć jednoznacznie. Na decyzje dotyczące otwarcia granic czy odmrożenia turystyki wpływa bowiem bieżąca sytuacja epidemiologiczna w poszczególnych krajach i zmiany przyrostu zachorowań.

Które kraje jako pierwsze otworzą granice?

Wszystko wskazuje na to, że pierwszymi krajami, do których będą mogli wyjechać Polacy, będą kraje bałtyckie oraz Czechy, Słowacja i Węgry. 1 czerwca otwarcie granic, atrakcji turystycznych i punktów gastronomicznych planuje także Chorwacja. Co jednak z krajami basenu Morza Śródziemnego, do których tak chętnie wyjeżdżają mieszkańcy naszego kraju?

Czy będę mógł wyjechać do Włoch, Grecji, Hiszpanii i na Cypr?

  • Grecja planuje otwarcie granic dla turystów od 1 lipca. Władze kraju rozważają stworzenie korytarzy powietrznych z państwami, w których pandemia nie osiągnęła wysokiego poziomu.
  • Otwarcie granic od 1 lipca przewiduje także Gruzja.
  • Od 9 czerwca Polacy będą mogli polecieć na Cypr. Aby wpuszczono ich na wyspę, będą musieli posiadać zaświadczenie, że w ciągu 72 godzin przed wylotem poddali się testowi na koronawirusa, a jego wynik był negatywny.
  • Na przyjęcie turystów przygotowują się również Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie. W celu zapewnienie gościom optymalnego bezpieczeństwa władze rozważają konieczność potwierdzenia stanu zdrowia cyfrowym profilem medycznym, podzielenie plaż na sektory, z możliwością wcześniejszej rezerwacji przez aplikację i kontrolę odstępów między plażowiczami sprawowaną przez specjalne patrole.
  • Jak zapowiedziały władze Włoch, granice dla turystów z krajów UE, strefy Schengen, Wielkiej Brytanii, Andory, Monako, San Marino zostaną otwarte 3 czerwca. Co ciekawe, władze Sycylii chcą współfinansować wakacje osobom, które odwiedzą wyspy. Miałyby dopłacać do biletu lotniczego, noclegów, a nawet biletów wstępu do niektórych atrakcji.

Czy plany Grecji, Cypru i Sycylii się powiodą? To z pewnością okaże się już niebawem.

Kiedy zostaną uruchomione loty?

Pierwsze połączenia lotnicze w naszym kraju już działają. Obsługują one jednak wyłącznie loty krajowe. Co z lotami czarterowymi? Dziś trudno określić, kiedy i na jakich zasadach wrócą. Jedno jest jednak pewne — przestój jest zabójczy nie tylko dla linii lotniczych, ale również dla biur podroży. Biorąc pod uwagę fakt, że kolejne kraje otwierają swoje granice dla turystów, otwarcie nieba dla czarterów z pewnością nastąpi już niebawem.

Co z cenami wycieczek?

Pandemia koronawirusa odbiła się boleśnie nie tylko na branży HoReCa, ale także na sytuacji ekonomicznej polskich gospodarstw domowych. Wiele wskazuje na to, że wyższe niż rok wcześniej ceny wycieczek byłyby dla biur podróży przysłowiowym strzałem w kolano.

Powrót z wakacji a kwarantanna

To, czy po powrocie z urlopu niezbędne będzie przeprowadzenie kwarantanny, zależy przede wszystkim od tego, który kraj zechcesz odwiedzić oraz jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna. Jeśli planujesz wakacyjny wypoczynek za granicą, koniecznie na bieżąco śledź informacje dotyczące zasad przekraczania granic w docelowym państwie. Te zmieniają się bowiem dynamicznie, a obowiązujące dziś dane za tydzień mogą być już nieaktualne.

Wakacje w tym roku będą z pewnością inne niż rok, dwa i kilka lat wcześniej. Nikt nie powiedział jednak, że inne musi oznaczać gorsze czy mniej wartościowe. Kto wie, być może to właśnie dzięki pandemii docenimy piękno lokalnych krajobrazów i jeszcze bardziej weźmiemy do serca maksymę „cudze chwalicie, swego nie znacie”.