Samochód w leasingu – sposób na wysokie podatki

author Malgorzata Kozicka , 2015-09-18

Prowadzenie firmy często wiąże się ze spotkaniami z klientami i załatwianiem wielu firmowych spraw poza siedzibą firmy, a to oznacza podróże i koszty. Niezależnie od tego czy umówiliśmy się z klientem blisko, czy daleko, największą niezależność daje nam posiadanie samochodu. Jednak nie każdą firmę stać na wyłożenie 100% kosztów zakupu samochodu. Odpowiedzą na tę niedogodność jest leasing. 

Dwa rodzaje leasingu

W Polsce obecnie dostępne są dwie formy leasingu, które znacznie się od siebie różnią, a wybór między jedną a drugą opcją powinien być uzależniony od naszych potrzeb i możliwości. 

Leasing operacyjny – w tym rodzaju leasingu właścicielem pojazdu, do czasu całkowitego pokrycia zobowiązań, pozostaje leasingodawca. Koszty amortyzacji samochodu pozostają również w jego rękach. Natomiast leasingobiorca może wrzucić w koszty płatności związane z leasingiem, wydatki wynikające z korzystania z pojazdu, np. wymiana oleju oraz koszty paliwa. W tym roku nastąpiła bardzo istotna zmiana, która pozwala na odliczanie 50% VAT-u od kosztów eksploatacji samochodu, w tym koszty zakupionego paliwa. Jednak jeśli samochód jest całkowicie używany w celach firmowych, przedsiębiorca może odliczyć od zakupu i eksploatacji 100% VAT-u. Podatek VAT jest doliczany do comiesięcznej raty, a wykup pojazdu jest zależny od stawki amortyzacji i okresu wykupu. 

Finansowy – zdecydowanie mniej popularna forma leasingu, w której leasingobiorca jest zobowiązany wciągnąć pojazd w ewidencję środków trwałych, co za tym idzie, to on odpowiada za odpisy amortyzacyjne, które stanowią koszty uzyskania przychodów leasingobiorcy. Podatek VAT jest płatny z góry, z pierwszą ratą, a pojazd staje się własnością użytkownika wraz z ostatnią spłaconą ratą. 

Leasing - dobry sposób na obniżenie kosztów

Jeśli prowadzisz firmę we Wrocławiu i umówiłeś się z klientem na spotkanie w Warszawie, to musisz pokonać trasę 700 km. Za paliwo zapłacisz mniej więcej 210 zł, z których możesz odliczyć 24 zł VAT-u. O ile jest to jednorazowa podróż, to te 24 zł. wydają się niewielkie, jednak jeśli podróżujesz często, możesz uzbierać całkiem spore odliczenie podatku. Kolejną sprawą są koszty związane z codzienną eksploatacją samochodu. Za chwilę będziesz musiał kupić opony zimowe, za które zapłacisz nawet około 2 tys. zł. i od których odliczysz 230 zł. VAT-u.  Opłacalne, prawda?

Jeśli prowadzisz firmę i potrzebujesz samochodu, leasing jest dla Ciebie najlepszą opcją, która pozwoli Ci obniżyć koszty związane z prowadzeniem firmy. 

Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.