Witamy Cię na blogu Fakturowni! Sprawdź polecane artykuły lub znajdź temat, który Cię interesuje.
Justyna Zienkiewicz, 2015-12-08
Przede wszystkim nie nastawiaj się źle. To, że czeka Cię kontrola, wcale nie oznacza, że urzędnicy chcą znaleźć na siłę jakieś nieprawidłowości. To też ludzie i wcale nie mają złych intencji. Oni po prostu muszą sprawdzić, czy wszystko w Twojej firmie działa prawidłowo.
Każda kontrola musi być zapowiedziana, więc nie musisz się martwić tym, że ktoś Cię zaskoczy. Urząd ma obowiązek dać Ci znać co najmniej 7 dni wcześniej. W zawiadomieniu tym, urząd powie Ci, jaki będzie zakres tej kontroli oraz co będzie sprawdzane.
Czas od zawiadomienia do kontroli, to dla Ciebie czas na korektę ewentualnych błędów. Jeśli więc musisz poprawić jakieś faktury lub zapisy w Księdze przychodów i rozchodów, to to jest na to najlepszy moment. Jeśli masz jakieś zaległości podatkowe, ureguluj je teraz.
Jeśli współpracujesz z kontrahentami zza granicy, urząd skarbowy może zażądać (i najczęściej to robi) przetłumaczenia wszelkiej dokumentacji. Koszt jest dość wysoki, bo tylko tłumaczenia przysięgłe są dla urzędu wiążące. Za to płacisz rzecz jasna Ty.
Pamiętaj, że urzędnikowi udostępniasz tylko dokumenty, które dotyczą kontroli. Możesz odmówić pokazania tych, które nie są jej przedmiotem.
Może się okazać, że nie będziesz mógł fizycznie być na kontroli (choroba, inne przyczyny losowe). W takiej sytuacji musisz wyznaczyć pełnomocnika, który będzie Cię reprezentował przed urzędem skarbowym (takie pełnomocnictwo trzeba zgłosić w formie pisemnej do odpowiedniego naczelnika urzędu skarbowego oraz do prezydenta miasta lub wójta).
Przede wszystkim musisz zapewnić urzędnikom wstęp do swojej firmy i innych lokali (np. hali produkcyjnej) i umożliwić normalne przeprowadzanie kontroli (najlepiej samodzielne pomieszczenie). Następnie musisz pokazać wszystkie potrzebne akta, księgi i inne dokumenty (ale w zakresie kontroli). Kolejno – musisz wydać te dokumenty, jeśli będą potrzebne, a także okazać wszelki majątek podlegający kontroli. Jeśli urzędnik będzie tego wymagał, musisz sporządzić spis z natury. Nie możesz też zabronić filmowania, fotografowania czy dźwiękowej rejestracji.
Jeśli urzędnik będzie od Ciebie oczekiwał dodatkowych wyjaśnień, musisz je przedłożyć.
Przede wszystkim ważne jest to, że masz prawo do bycia przy całej kontroli i uczestniczyć w niej. Masz prawo udziału w przeprowadzeniu dowodów. Możesz wymagać, aby urzędnicy przestrzegali przepisów BHP. Możesz mieć zastrzeżenia do kontroli, które możesz wnieść do urzędu skarbowego. Możesz też wnieść sprzeciw.
Pamiętaj, że u mikroprzedsiębiorców kontrola nie może trwać dłużej niż 12 dni roboczych, a mali przedsiębiorcy nie mogą mieć kontroli dłużej niż przez 18 dni roboczych w roku.
Dodatkowo, kontrola nie może dotyczyć czegoś, co już raz było skontrolowane i wydano przy tym decyzję ostateczną.
Niniejszy artykuł nie stanowi porady prawnej ani podatkowej i jako taka nie powinien być traktowany, a przedstawione treści mogą ulec przedawnieniu. Czytelnik wykorzystuje poglądy przedstawione przez Autora dla własnych potrzeb jedynie na własną odpowiedzialność.
Fakturownia - porady
10 pomysłów co można wrzucić w koszty
Przedsiębiorca w cyklu życia firmy ponosi wiele wydatków związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ewidencjonując je w koszty i obniżając tym samym podstawę opodatkowania, czyli swój dochód.
Justyna Zaporowska
fakturownia - komunikaty
Nowości i optymalizacje: grudzień 2024
Końcówka roku upłynęła nam przede wszystkim na optymalizacjach systemowych, ale nie tylko! Pracowaliśmy również nad kilkoma nowościami – między innymi nad poszerzeniem oferty naszych importów bankowych. Zapraszamy do zapoznania się z podsumowaniem najważniejszych zmian wprowadzonych w Fakturowni w grudniu.
Paulina Grzęda
Fakturownia - aktualności
MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?
Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy zapisali się na nasz webinar "MŚP w czasach AI, czyli jak się wybić na tle konkurencji?". Niestety, z przyczyn technicznych webinar nie odbył się na żywo.
Ewelina Helbrecht
KSeF bez tajemnic: Co się zmienia po ogłoszeniu wyniku audytu technicznego?
“Od trzęsienia ziemi do trzęsienia ziemi”, czyli o zmianach we wdrażaniu KSeF po wyniku audytu technicznego szczegółowo omówiła Magdalena Malicka, Analityczka Biznesowa i specjalistka ds. KSeF w Fakturowni.
Czego nie powie Ci księgowa a chcesz wiedzieć o finansach swojej firmy
Dziękujemy wszystkim uczestnikom webinaru, musimy przyznać, że była to solidna dawka informacji! Bardzo cieszy nas ilość pozytywnych opinii, które otrzymaliśmy zaraz po wydarzeniu.
Podsumowanie roku 2024
W Fakturowni zawsze dużo się dzieje – nie inaczej było w tym roku! Dzięki ostatnim wdrożeniom w naszym systemie możesz m.in. wygodnie monitorować finanse swojej firmy za pomocą połączenia z kontem bankowym, a także korzystać z odczytu OCR przy dodawaniu faktur kosztowych. Już wkrótce wystawisz też swój pierwszy e-paragon w naszym module fiskalnym!
Nowości i optymalizacje: listopad 2024
Stale pracujemy nad rozwojem Fakturowni – tak aby jak najlepiej odpowiadała na potrzeby użytkowników. W poprzednim miesiącu postawiliśmy głównie na optymalizacje: zarówno naszego systemu, jak i integracji. Nie zabrakło również nowości, które usprawniają codzienną pracę użytkowników i dają im nowe opcje – np. możliwość wyliczania marży przy rachunkach i fakturach eksportowych.
Testuj wszystkie funkcje przez 30 dni bez opłat
Jak rozpoznać phishingowe maile i chronić się przed oszustwami online
Coraz więcej spraw załatwiamy w sieci. Od zakupów przez bankowość, aż po kontakty z firmami i instytucjami – internet stał się nieodłączną częścią naszego życia. Niestety, wraz z rosnącą popularnością usług online, rośnie także liczba oszustw w sieci, w tym ataków phishingowych.
Czym jest Google Authenticator i jak może chronić Twoje dane w Fakturowni?
Mimo coraz większej świadomości użytkowników, ataki phishingowe i hakerskie są nadal jednym z głównych problemów związanych z przechwyceniem tożsamości, dotykających zarówno firmy, jak i osoby prywatne. Myślisz, że Ciebie ten temat nie dotyczy? W ostatnim kwartale 2024 r. aż 25% incydentów było związanych z wyłudzeniem hasła.
Sylwia Cerecka
Jak zmienić biuro rachunkowe?
Prowadzenie firmy jest nierozerwalnie związane z prowadzeniem księgowości. Chociaż dla wielu osób prawo podatkowe i stosy faktur czy umów stanowią największy koszmar w byciu przedsiębiorcą, nie taki diabeł straszny jak go malują!
Sandra Wiśniewska
Prowadzenie firmy
Dokument nieksięgowy: co to jest i jakie są rodzaje dokumentów nieksięgowych?
Dokumenty nieksięgowe to pojęcie, które rzadko jest używane w języku rachunkowości, choć tego rodzaju dokumenty bardzo często funkcjonują w praktyce. To nic innego jak swoiste oferty cenowe składane klientom. W systemie Fakturownia możesz bez trudu wygenerować własny dokument nieksięgowy, a następnie przesłać go do kontrahenta lub na jego podstawie wystawić fakturę VAT.
Więcej o dokumentach nieksięgowych oraz ich tworzeniu przeczytasz w poniższym artykule.
Sandra Wiśniewska, Ewelina Helbrecht
JDG: Wszystko, co musisz wiedzieć o prowadzeniu własnej firmy
Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, z pewnością zadajesz sobie pytanie jakie są koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Składka zdrowotna. Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w 2025?
W przyszłym roku przedsiębiorcy mogą spodziewać się zmian w zasadach obliczania składki zdrowotnej. Chociaż zmiany prognozowane są dopiero na rok 2025, już teraz możemy dowiedzieć się czego należy się spodziewać po nadchodzącym roku. Wielu deklaruje, że nowelizacja przepisów to spora korzyść dla przedsiębiorców.