Jesteś ciekawy swoich wyników finansowych? Chcesz wiedzieć ile wynosi czysty zysk w Twojej firmie? Skorzystaj z naszego kalkulatora zysku firmowego i zrób wyliczenia.
Oblicz kwotę brutto, netto i VAT
Oblicz limit obrotu zwolnienia z kasy fiskalnej
Oblicz swoją składkę ZUS
Oblicz kwotę podatku
Oblicz wysokość odsetek
Oblicz zysk w Twojej firmie
Poniżej znajdziesz dokładne wskazówki jak korzystać z naszego kalkulatora i obliczyć jaki Twoja firma osiąga zysk:
Zysk netto uwzględnia ostateczny wynik finansowy firmy, który zostaje po odjęciu wszystkich kosztów operacyjnych, podatków, odsetek od kredytów i innych zobowiązań od przychodów. Pokazuje ile faktyczny firma zarobiła i stanowi kwotę, którą właściciel może zainwestować w rozwój firmy, przeznaczyć na dywidendy lub zachować jako oszczędność. Zysk netto określa rentowność działalności gospodarczej oraz to, jak bardzo firma jest efektywna po uwzględnieniu wszystkich wydatków. Zysk netto w sprawozdaniach finansowych jest często nazywany również "zyskiem po opodatkowaniu". Każdy kto prowadzi działalność gospodarczą ma obowiązek po wystawieniu faktury zapłacić od niej podatek dochodowy, a także odprowadzić samodzielnie składki ZUS za dany miesiąc. Dodatkowo, jeśli kwota na fakturze jest kwotą brutto i uwzględnia podatek VAT, to trzeba podatek odprowadzić do Urzędu Skarbowego. Wszystkie te czynniki powodują, że czasem trudno jest obliczyć zysk firmy. Dlatego nie ryzykuj i wykorzystaj nasz kalkulator zysku firmowego, by poznać swój ostateczny wynik finansowy.
Jeśli chcesz poznać ile Twoja firma zarobiła i obliczyć dochód swojego przedsiębiorstwa, skorzystaj z poniższego prostego wzoru:
Przychód - koszty sprzedaży - koszty stałe = dochód (zysk lub strata)
gdzie:
Przychód - to wpływy ze sprzedaży
Dochód - to różnica między przychodem a sumą wszystkich kosztów
Koszty sprzedaży - to wydatki, które firma ponosi w celu promocji i dostarczenia swoich usług do klientów. Są one częścią kosztów operacyjnych, ale bezpośrednio związanych z procesem sprzedaży.
Koszty stałe - to wydatki, które firma ponosi regularnie, niezależnie od sprzedaży czy produkcji i są to m.in. czynsz, media, płace pracowników, amortyzacja środków stałych czy opłaty za biuro księgowe
Jako właściciel przedsiębiorstwa możesz zamiennie używać pojęć "dochód" i "zysk", gdyż przy prowadzeniu działalności gospodarczej zasadniczo nie ma to różnicy. W praktyce, o "zysku" częściej usłyszymy w rozmowie o biznesie (tak też się określa tę wartość w sprawozdaniach księgowych). Natomiast jeśli chodzi o podatki, to częściej usłyszymy pojęcie "dochód firmy". Można też rozróżnić, że dochód pochodzi z różnych źródeł jak na przykład praca na etacie, nieruchomości itd.
Dochód w małej firmie oblicza się na podstawie księgi przychodów i rozchodów. Jeśli dokumentacja podatkowa jest pełna i zawiera całą sprzedaż oraz wykaz wszystkich kosztów finansowych, w szybki sposób, bez dodatkowej pracy możemy wyliczyć dochód naszego przedsiębiorstwa. Jeśli jednak przychody i rozchody nie są prowadzone rzetelnie, lub korzystamy z uproszczonych form księgowości (ryczałt), musimy poprosić o wynik finansowy firmy księgową. Do obliczenia zysku możesz wykorzystać np. zestawienia sprzedaży i kosztów z odpowiedniego programu magazynowego. Wtedy od przychodu warto odjąć także znane koszty stałe, takie jak: czynsz za biuro, media, wynagrodzenia pracowników, amortyzację, koszty utrzymania strony internetowej, koszty materiałów biurowych czy wydatki na obsługę prawną i księgową. Pamiętaj jednak, aby uwzględniać jedynie rzeczywiste koszty, a nie wszystkie wydatki, które ponosi firma. Na przykład:
Taka kalkulacja pozwala uzyskać rzeczywisty obraz zysków i strat w firmie.
Podatek dochodowy na zasadach ogólnych polega na opodatkowaniu dochodów zgodnie ze skalą podatkową:
Dochód brutto ustala się, odejmując od dochodu koszty uzyskania przychodu oraz składki społeczne ZUS i Fundusz pracy, o ile nie zostały one zaliczone do kosztów. Podatnik może też pomniejszyć podatek, uwzględniając wszystkie ulgi, jakie mu przysługują. Kwota wolna od podatku w Polsce wynosi 30 000 zł. Oznacza to, że dochód do tej kwoty jest nieopodatkowany.
Podatek liniowy to forma opodatkowania działalności gospodarczej, w której stosowana jest stała stawka podatkowa 19%, niezależnie od wysokości dochodu. W tym przypadku nie ma kwoty wolnej od podatku, nie można odliczyć też niektórych ulg. Ta forma opodatkowania jest korzystniejsza dla osób, które generują wyższe dochody.
Ryczałt to uproszczona forma opodatkowania działalności gospodarczej, w której przedsiębiorca płaci podatek od przychodu, a nie od dochodu. W przeciwieństwie do innych form opodatkowania, przy ryczałcie nie są uwzględniane koszty uzyskania przychodu, co oznacza, że przedsiębiorca nie może obniżyć podstawy opodatkowania poprzez odliczenie poniesionych wydatków. Stawka podatku jest uzależniona od rodzaju działalności i wynosi od 2% do 17% przychodu.
Możesz spotkać się z kilkoma rodzajami zysku.
Nazywany również „marżą”, jest podstawowym wskaźnikiem rentowności firmy. Oblicza się go, odejmując od całkowitych przychodów ze sprzedaży koszty związane bezpośrednio z wytworzeniem produktów lub zakupem towarów i materiałów, które zostały sprzedane. Zysk ze sprzedaży pokazuje, ile firma zarobiła na czysto z samej sprzedaży, zanim uwzględni inne koszty operacyjne, jak koszty administracyjne czy marketingowe.
Zysk operacyjny to zysk ze sprzedaży pomniejszony o koszty sprzedaży oraz koszty stałe, czyli wszelkie wydatki związane z codziennym funkcjonowaniem firmy. Obejmuje koszty niezbędne do utrzymania podstawowej działalności, takie jak koszty administracyjne, wynagrodzenie pracowników, wynajem biura czy media. Zwykle mówi się, że są to koszty stałe. W praktyce mogą obejmować różne wydatki i nieco się zmieniać, ale nadal związane są z utrzymaniem działania firmy.
Aby obliczyć zysk brutto, należy dodać przychody ze sprzedaży powiększone o inne przychody operacyjne, pomniejszone o wszystkie koszty związane z działalnością firmy. To kluczowy wskaźnik finansowy obrazujący rzeczywistą rentowność przedsiębiorstwa przed uwzględnieniem opodatkowania oraz kosztów finansowych. W praktyce, szczególnie w mniejszych firmach, zysk brutto można obliczyć na podstawie zapisów z podatkowej księgi przychodów i rozchodów, z uwzględnieniem przychodów i kosztów, ale bez korekt wynikających z różnic podatkowych.
Zysk netto to zysk brutto pomniejszony o bieżący podatek dochodowy oraz odroczony podatek dochodowy (czyli rezerwę na podatek, jeśli firma jest zobowiązana ją naliczyć). To właśnie zysk netto stanowi rzeczywisty dochód firmy - środki, które przedsiębiorstwo faktycznie zarobiło i którymi może dalej zarządzać. Decyzje dotyczące przeznaczenia zysku netto powinny jednak uwzględniać również wolne przepływy pieniężne, które określają realną dostępność środków gotówkowych w firmie.
„EBITDA” nie jest to dokładnie kolejnym poziomem zysku, jak w standardowych rachunkach, ale przydaje się, aby ocenić rentowność przedsiębiorstwa. EBITDA (ang. Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) to zysk netto, skorygowany o koszty podatków, odsetek oraz amortyzacji i odpisów aktualizujących wartość aktywów. Można ją traktować jako zysk brutto przed uwzględnieniem amortyzacji i odsetek, co pozwala ocenić czystą nadwyżkę pieniężną generowaną przez firmę. EBITDA eliminuje amortyzację, która nie jest bieżącym wydatkiem oraz odsetki, które wiążą się bardziej z decyzjami finansowymi i strukturalnymi niż z działalnością operacyjną, dzięki czemu jest użyteczna w ocenie realnych przepływów z podstawowej działalności firmy.