Kalkulatory biznesowe

Kalkulator ryczałtów samochodowych

Używasz samochodu prywatnego do celów służbowych? Skorzystaj z naszego kalkulatora i oblicz wysokość ryczałtu samochodowego na podstawie przyznanego limitu kilometrów, aktualnej stawki za kilometr oraz dni nieobecności w pracy.

Oblicz wysokość ryczałtu samochodowego

Do czego służy kalkulator ryczałtów samochodowych

Jesteś przedsiębiorcą lub pracownikiem korzystającym z samochodu prywatnego do celów służbowych? Nasz kalkulator powstał właśnie z myślą o Tobie. Dzięki niemu możesz w prosty sposób obliczyć kwotę, którą należy zwrócić pracownikowi za przejechane kilometry, eliminując potrzebę ręcznych obliczeń i ryzyko popełnienia błędu. Z naszym kalkulatorem dokonasz obliczeń z uwzględnieniem aktualnej stawki, zgodnie z przepisami prawa.

Kalkulatora możesz też użyć do porównania różnych scenariuszy. Możesz szybko sprawdzić, jak zmiana liczby przejechanych kilometrów wpływa na kwotę zwrotu i tym samym zoptymalizować koszty podróży służbowych.


Jak działa kalkulator ryczałtów samochodowych?

Zwrot kosztów używania samochodu prywatnego do celów służbowych to jeden z ważnych aspektów efektywnego zarządzania kosztami w firmie. Dlatego nasz kalkulator ryczałtów samochodowych automatycznie przelicza przejechane przez pracownika kilometry na konkretną kwotę zwrotu, biorąc pod uwagę obowiązujące stawki oraz rodzaj pojazdu niebędącego własnością pracodawcy.

Jeśli chcesz przy pomocy naszego kalkulatora obliczyć zwrot kosztów za używanie prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych, uzupełnij odpowiednie pola:

  • Wybierz rodzaj pojazdu
    Zaznacz, jakiego typu pojazdu niebędącego własnością pracodawcy dotyczą wyliczenia – samochodu osobowego, motocykla czy motoroweru.
  • Zaznacz odpowiednią opcję przy pojemności skokowej silnika
  • Wpisz ilość kilometrów określoną limitem dla pracownika z użyciem samochodu prywatnego do celów służbowych
    W tym miejscu należy wpisać miesięczny limit kilometrów ustalony z pracodawcą. Nasz kalkulator kosztów używania samochodu prywatnego w pracy, nie uwzględnia limitu kilometrów w zależności od wielkości miejscowości. Użytkownik sam podaje liczbę przejechanych kilometrów na podstawie ustalonego limitu kilometrów, jaki może wykorzystać w danym miesiącu w swojej firmie.
  • Uzupełnij liczbę dni nieobecności w pracy

Tutaj należy podać łączną liczbę dni roboczych, w których pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej trwającej co najmniej 8 godzin lub z powodu innej nieobecności.

Do ilości dni nieobecności w pracy należy też doliczyć każdy roboczy dzień, w którym pracownik nie mógł wykorzystywać samochodu prywatnego do celów służbowych, ponieważ samochód był na przykład w naprawie. Suma takich dni nie może przekroczyć 22. Podanie liczby dni nieobecności w pracy automatycznie obniży kwotę, którą pracownik otrzymuje za używanie prywatnego samochodu do celów służbowych.

Po uzupełnieniu tych danych, nasz kalkulator ryczałtów samochodowych wyliczy zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych.


Zwrot należności dla pracownika korzystającego z prywatnego samochodu

Pracownicy często korzystają z samochodu prywatnego do celów służbowych zarówno w jazdach lokalnych, jak i podczas dalszych podróży służbowych.

W takich przypadkach pracodawcy zwracają koszty za używanie prywatnego samochodu w pracy, które pozwalają na pokrycie wydatków związanych z paliwem, serwisem oraz eksploatacją samochodu prywatnego.

Regulacje dotyczące zwrotu kosztów określone są w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobie dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz.U. 2002 Nr 27, poz. 271 ze zm.). Zgodnie z tymi przepisami, zwrot kosztów za lokalne przejazdy służbowe odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między pracodawcą a pracownikiem.

W praktyce zwrot kosztów może być realizowany na dwa sposoby:

  • w formie ryczałtu,
  • na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu – tzw. kilometrówki (skorzystaj z naszego kalkulatora kilometrówki)


Ile wynosi miesięczny limit kilometrów na jazdy lokalne?

Obliczenie zwrotu kosztów używania samochodu prywatnego, tzw. ryczałt samochodowy jest wyliczany na podstawie ustalonego limitu kilometrów, jaki pracodawca przyznaje pracownikowi w danym miesiącu. Limit ten musi być zgodny z normami zawartymi w rozporządzeniu, które uzależniają liczbę kilometrów od liczby mieszkańców w gminie lub mieście, gdzie pracownik jest zatrudniony i nie może przekroczyć określonych wartości.

  • 300 km – w gminie/mieście do 100.000 mieszkańców,
  • 500 km – w gminie/mieście ponad 100.000 do 500.000 mieszkańców,
  • 700 km – w gminie/mieście ponad 500.000 mieszkańców.

Ryczałt samochodowy wylicza się według wzoru

Limit kilometrów przyznany pracownikowi x stawka za 1 km (w przypadku samochodu osobowego stawka uzależniona jest od pojemności skokowej silnika)

Wysokość stawek za 1 km przebiegu pojazdu

  • samochód osobowy o pojemności skokowej silnika do 900cm3 -> 0,89 zł
  • samochód o pojemności powyżej 900cm3 -> 1,15 zł
  • motocykl -> 0,69 zł
  • motorower -> 0,32 zł

Przykład

Powyższe stawki i limity oznaczają, że pracownik, który dysponował pojazdem prywatnym w pracy, na podstawie przyznanego ryczałtu otrzymuje z góry określony zwrot kosztów używania.

Dla przykładu, jeśli pracownik posiada auto o pojemności skokowej silnika do 900cm3 i przejechał w danym miesiącu 500 km, to koszty, jakie powinny zostać zwrócone pracownikowi, wyniosą 445 zł.

Podstawa do wypłacenia ryczałtu samochodowego

Ryczałt samochodowy jest wypłacany pracownikowi na podstawie pisemnego oświadczenia, które potwierdza używanie prywatnego samochodu do celów służbowych w danym miesiącu. Dokument złożony przez pracownika powinien zawierać takie dane, jak:

  • pojemność silnika
  • marka i numer rejestracyjny samochodu
  • liczba dni nieobecności w pracy pracownika z powodu choroby, urlopu, podróży służbowej lub innej nieobecności
  • liczba dni, w których pracownik nie dysponował pojazdem do celów służbowych

Kiedy zmniejsza się miesięczny ryczałt samochodowy?

Ryczałt samochodowy zmniejsza się o 1/22 za każdy roboczy dzień nieobecności pracownika (choroba, urlop, podróż służbowa trwająca co najmniej 8h lub inna nieobecność), a także za każdy dzień roboczy, kiedy pracownik nie korzystał z samochodu prywatnego do celów służbowych.