Czy JPK_VDEK zastąpi plik JPK_VAT i deklaracje dla podatku od towarów i usług?

author Magda , 2018-09-14

JPK_VAT to elektroniczne zestawienie informacji o zakupach i sprzedaży, wynikających z ewidencji VAT. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązek raportowania danych w formie JPK_VAT spoczywa na wszystkich przedsiębiorcach będących płatnikami podatku VAT. Wiele wskazuje jednak na to, że już niebawem plik JPK_VAT zastąpi JPK_VDEK.

Jednym z kluczowych celów, jakie postawiło przed sobą Ministerstwo Finansów, jest uproszczenie systemu podatkowego. Środkiem do realizacji takiego zamierzenia było m.in. wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego dla ewidencji zakupu i sprzedaży - JPK_VAT. Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca zgłoszony jako czynny płatnik VAT ma obowiązek comiesięcznego raportowania danych o podatku od towarów i usług właśnie w takiej formie.

Plik JPK_VAT

Zestawienie JPK_VAT zawiera dane na temat zakupów i sprzedaży, wynikających z ewidencji VAT za określony okres. Dzięki dostarczonym w pliku informacjom fikus może szybko i sprawnie „wyłapać” wszelkie nieprawidłowości. Może również skutecznie kontrolować czy nie dochodzi do wyłudzeń, nadużyć i przestępstw podatkowych w zakresie podatku od towarów i usług.

 

JPK_VAT a JPK_VDEK

Obecnie czynny podatnik VAT musi przesyłać fiskusowi nie tylko pliki JPK_VAT, ale również deklaracje podatkowe VAT-7 lub VAT-7K. Przedsiębiorcy, którzy dokonywali sprzedaży zagranicznej (transakcji wewnątrzwspólnotowych) lub objętych procedurą odwrotnego obciążenia mają obowiązek dostarczyć również VAT-UE lub VAT-27 za miesiące, w których dokonywali takich operacji. Fiskus otrzymuje więc wiele (zupełnie niepotrzebnie) zdublowanych danych. Rozwiązaniem, które pomoże wyeliminować taki scenariusz ma być zastąpienie pliku JPK_VAT plikiem JPK_VDEK.

Plik JPK_VDEK

Podobnie jak JPK_VAT, także JPK_VDEK będzie zestawieniem danych w formie elektronicznej. Choć jego struktura nie jest jeszcze szczegółowo znana, można przypuszczać, że będzie on zawierał informacje uwzględnione obecnie przez JPK_VAT oraz dodatkowe pola dostępne w „dzisiejszych” deklaracjach podatkowych. Są to m.in. informacje na temat wnioskowanej wysokości nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu czy dane o kwotach do przeniesienia na kolejny miesiąc.

Cel wprowadzenia JPK_VDEK

Głównym celem wprowadzenia pliku JPK_VDEK jest wyeliminowanie konieczności wypełniania i wysyłki zarówno JPK_VAT, jak i VAT-7 oraz VAT-7K. Zamiast kilku źródeł informacji, fiskus otrzyma jedno — plik JPK_VDEK.

Dzięki temu będzie mógł szybciej i łatwiej weryfikować dane, zmniejszyć koszty związane z analizą informacji podatkowych, szybciej reagować na ewentualne nieprawidłowości i… zmniejszyć liczbę kontroli skarbowych.

Od kiedy JPK_VDEK?

Plik JPK_VDEK ma zastąpić JPK_VAT od 2019 roku. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, czy zmiana zacznie obowiązywać w lutym (JPK za styczeń) czy w kolejnych miesiącach. Jak twierdzą eksperci, aby taki termin okazał się realny, wzór nowego szablonu powinien zostać opublikowany najpóźniej we wrześniu. Podatnicy muszą mieć bowiem odpowiednią ilość czasu na dostosowanie systemów księgowych do nowych procedur.

Czy rzeczywiście będzie łatwiej?

Plan zastąpienia pliku JPK_VAT plikiem JPK_VDEK to kolejna duża zmiana na przestrzeni ostatnich miesięcy. Choć jej głównym motywatorem stała się potrzeba uproszczenie systemu podatkowego, nastroje przedsiębiorców są skrajnie różne. Raportowanie danych na nowych zasadach wiąże się bowiem z koniecznością dostosowania systemów do innych wymagań oraz… kolejnymi znakami zapytania, które z całą pewnością się pojawią.

Niezaprzeczalną korzyścią, jaką z pewnością odczują raportujący, będzie oszczędność czasu. Uzupełnienie pliku JPK_VDEK potrwa zdecydowanie krócej niż wypełnienie kilku deklaracji. Dzięki plikowi JPK_VDEK przedsiębiorcy mogą zyskać także szybszy zwrot nadwyżki podatku naliczonego. O tym, jakie będą efekty rządowych decyzji, z pewnością dowiemy się już niebawem.