FUNKCJE FAKTUROWNI

Jednolity Plik Kontrolny z deklaracją

Proste generowanie JPK na podstawie wystawionych dokumentów

Obrazek przedstawia mężczyznę stojącego przy dużej liście kontrolnej i odhaczającego pozycje wielkim niebieskim długopisem

Czym jest JPK z deklaracją i kogo obowiązuje?

JPK z deklaracją to rodzaj Jednolitego Pliku Kontrolnego, który ma na celu kompleksowo łączy część ewidencyjną i deklaracyjną. 1 października 2020 roku wszyscy przedsiębiorcy zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT (tj. duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorcy) zostali objęci obowiązkiem wysyłki nowego pliku JPK z deklaracją.

  • Dokument zawiera:

    • zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres
    • pozycje z wcześniejszych deklaracji VAT-7 (VAT-7K)
    • dodatkowe dane, które są potrzebne do analizy poprawności rozliczenia
  • Dokument obowiązuje w dwóch wariantach:

    • JPK_V7M – dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie
    • JPK_V7K – dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie

Fakturownia zawsze podąża za zmianami!

  • Obrazek przedstawia tarczę łuczniczą z niebiesko-białymi okręgami i zielonym środkiem, stojącą na dwóch czarnych nogach.

    Cel wprowadzenia dokumentu

    Wprowadzenie JPK_v7 ma na celu zwiększenie komfortu podatników, poprzez zmniejszenie ilości wysyłanych dokumentów – zamiast dwóch czynności, będzie dokonywana tylko jedna.

    Zaktualizowana formuła dokumentu:

    • zmniejsza koszty
    • upraszcza rozliczenia z Urzędem Skarbowym
    • wprowadza większą automatyzację
    • zmniejsza problem niepotrzebnego dublowania informacji

  • Obrazek przedstawia wiszący kalendarz z kilkoma zaznaczonymi dniami. Jeden dzień jest zakreślony, inny oznaczony zielonym prostokątem, a jeszcze inny niebieskim kwadratem z symbolem
              check. Kalendarz ma niebieskie obramowanie i pięć czarnych kółek u góry do zawieszenia.

    JPK z deklaracją obowiązuje podatników od 1 października 2020

    Według rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2019 r., poz. 1988) od 1 kwietnia 2020 roku duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 roku pozostali podatnicy VAT, mieli zostać objęci obowiązkiem składania nowego JPK.

    Jednak wydarzenia w kraju i na świecie związane z Covid-19 wpłynęły na działanie gospodarki oraz przełożyły się na trudności z raportowaniem przedsiębiorców. W reakcji na liczne wnioski podatników VAT, obowiązek składania plików JPK z deklaracją VAT został przesunięty na 1 października 2020 roku. Nowy termin ogłoszono wraz z Ustawą  z dnia 19 czerwca 2020 roku, mówi o nim art. 72 pkt 2 Ustawy.


  • Obrazek przedstawia niebieską podkładkę z przypiętą kartką, na której znajduje się lista kontrolna. Trzy pozycje są oznaczone zielonymi kwadracikami z zielonymi ptaszkami, a jedna pozycja na dole jest oznaczona niebieskim kwadracikiem bez ptaszka.

    Zastosowanie JPK z deklaracją

    Nowy JPK z deklaracją zawiera część ewidencyjną jak i deklaracyjną, co oznacza, że zastąpił deklaracje:

    • VAT-7
    • VAT-7K
    • VAT-27

    Jednak jeśli prowadzisz usługi taksówkarskie, pamiętaj, że nowe ustalenia nie dotyczą skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych opodatkowanych ryczałtem - VAT-12. Tyczy się to również dokumentów: VAT-8, VAT-9M, VAT-10, VAT-11, VAT-13, VAT-21, VAT-23, VAT-26, VAT-UE, VAT-UEK, VAT-R, VAT-Z, VIN-R, VIU-R, VIN-D, VIU-D.

    Jeśli do tej pory, któraś z powyżej wymienionych deklaracji dotyczyła Ciebie, pamiętaj, że nadal będzie Cię obowiązywać prowadzenie ewidencji na podstawie dotychczasowych przepisów (art. 109 ust. 3 Ustawy o VAT) i nie będziesz jej składać w formie pliku JPK z deklaracją.


  • Obrazek przedstawia biurko z laptopem i filiżanką, nad którymi unoszą się ikony dokumentu, okręgu i zielonej strzałki skierowanej w górę. Biurko i akcesoria są utrzymane w odcieniach niebieskiego.

    Przygotowanie i wysłanie JPK_v7

    Przedsiębiorca przygotuje i wyśle tylko jeden plik, który zawiera część ewidencyjną oraz deklaracyjną (pozycje z obecnych deklaracji VAT-7/VAT-7K).

    Przypominamy, że zgodnie z art. 109 ust 3c Ustawy o VAT, JPK_v7 składa się wyłącznie w wersji elektronicznej do 25 dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. To oznacza, że JPK za styczeń musisz wysłać do 25 lutego, a za marzec – do 25 kwietnia.

    Jeśli jesteś podatnikiem rozliczającym się kwartalnie, pamiętaj, że musisz przekazać ewidencję podatkową do właściwego Urzędu Skarbowego za pierwszy i drugi miesiąc danego kwartału najpóźniej do 25 dnia miesiąca następującego odpowiednio po każdym z tych miesięcy. Przykładowo, jeśli należysz do tej grupy podatników to: JPK za styczeń składasz tylko w części ewidencyjnej najpóźniej do 25 lutego, tak samo za kolejny miesiąc (w tym przypadku luty) składasz część ewidencyjną do 25 marca, a do 25 kwietnia składasz część ewidencyjną za marzec oraz część deklaracyjną za styczeń, luty i marzec.

    Jeśli termin wysyłki przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wyślij plik najpóźniej w najbliższym dniu roboczym, który następuje po tym dniu wolnym.

Szybkie generowanie pliku JPK v7 w Fakturowni w 3 krokach

  • 1. Generowanie pliku JPK v7

    Jeżeli wystawiasz dokumenty przychodowe i kosztowe w systemie Fakturownia, dysponujesz pełną bazą informacji o Twoich transakcjach w danym okresie. Na podstawie danych, które wprowadzisz do systemu, możesz w ciągu nawet niecałej minuty wygenerować z nich plik JPK.

    To, o co musisz zadbać, to kompletność wprowadzanych przez Ciebie dokumentów. System nie będzie w stanie sprawdzić ich poprawności w każdym przypadku, postara się jednak udzielić pewnych podpowiedzi również w tym kroku - jeżeli wykryje braki obligatoryjnych danych, wskaże dokumenty, które powinny zostać poprawione.


  • 2. Eksport do XML

    Plik JPK powinien zostać przekazany do organów podatkowych w wersji elektronicznej, w wystandaryzowanym formacie XML. Plik wygenerowany w Fakturowni możesz pobrać w formacie XML i mieć pewność, że jego struktura będzie zgodna z tą wymaganą przez Ministerstwo Finansów.

    Format ten pozwala na łatwe przetwarzanie pliku.


  • 3. Wysyłka pliku

    Po wygenerowaniu pliku nie przesyłamy go automatycznie organom podatkowym. Bez obaw możesz poprawić plik zanim zainicjujesz jego wysyłkę.

    Wysłanie JPK z Fakturowni pozwala na gromadzenie wszystkich JPK w jednym miejscu, weryfikację statusu wysyłki oraz pobranie UPO. Plików wysłanych poza naszym systemem nie da się ponownie dodać.

Jeśli termin wysyłki przypada w dzień ustawowo wolny od pracy, wyślij plik najpóźniej w najbliższym dniu roboczym, który następuje po tym dniu wolnym.

Jeżeli korzystasz z Fakturowni w celu wystawiania, wysyłki i archiwizacji dokumentów, wprowadzasz do systemu dane potrzebne do wygenerowania pliku JPK. Dzięki opcji generowania pliku JPK nie potrzebujesz innego systemu ani dodatkowej pracy informatyków, którzy zapiszą dane transakcyjne w wymaganym formacie.

Fakturownia umożliwia również bezpośrednią wysyłkę podpisanego elektronicznie pliku XML, co znacząco usprawnia procesy księgowe. System oferuje także funkcję weryfikacji statusu wysłanego pliku JPK oraz możliwość poboru Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO), co jest dodatkowym potwierdzeniem dokonania odpowiedniej transakcji.

W przypadku gdy wysyłka pliku JPK napotyka na przeszkody techniczne, możesz bezpiecznie opuścić stronę i kontynuować inne działania bez obaw, że proces wysyłki zostanie przerwany.

Poznaj możliwości Fakturowni i generowania JPK! Wypróbuj za darmo przez 30 dni!

  • Nie masz konta w Fakturowni?

    Nie czekaj! Wypróbuj Fakturownię bez zobowiązań i sprawdź jak prosto możesz wygenerować i wysłać pliki JPK!

  • Masz konto w Fakturowni?

    Chcesz poznać nowe możliwości dotyczące generowania i wysyłki JPK?